Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zaczyna się nadciśnienie tętnicze. Oto wczesne objawy. Masz takie?

redmf
Nadciśnienie tętnicze to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Często w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo. Nadciśnienie może być poważnym problemem, ponieważ zwiększa się wtedy ryzyko wylewu, zawału serca, a także wystąpienia chorób nerek. Dlatego tak ważne jest reagowanie na wszelkie sygnały jakie wysyła organizm. Jakie są wczesne objawy nadciśnienia tętniczego?>>>>>CZYTAJ DALEJ
Nadciśnienie tętnicze to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Często w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo. Nadciśnienie może być poważnym problemem, ponieważ zwiększa się wtedy ryzyko wylewu, zawału serca, a także wystąpienia chorób nerek. Dlatego tak ważne jest reagowanie na wszelkie sygnały jakie wysyła organizm. Jakie są wczesne objawy nadciśnienia tętniczego?>>>>>CZYTAJ DALEJ
Nadciśnienie tętnicze to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Często w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo. Nadciśnienie może być poważnym problemem, ponieważ zwiększa się wtedy ryzyko wylewu, zawału serca, a także wystąpienia chorób nerek. Dlatego tak ważne jest reagowanie na wszelkie sygnały jakie wysyła organizm. Jakie są wczesne objawy nadciśnienia tętniczego?

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Ciśnienie krwi - czym jest?

Zacznijmy w ogóle od wyjaśnienia, czym jest ciśnienie krwi. Z zasady termin ten odnosi się do siły, z jaką krew napiera na tętnice podczas przepływania przez nie. Ogólnie inaczej mierzy się ciśnienie w zależności od wielkości naczyń i od tego, czy jest faza skurczowa, czy rozkurczowa.

Polecamy

Prawidłowe ciśnienie krwi i puls

Badasz ciśnienie dzisiaj i zastanawiasz się, czy jest odpowiednie? W takim przypadku warto wiedzieć, jakie jest ogólne prawidłowe ciśnienie krwi. Wskazuje się tu na wartość 120/80 mmHg, choć należy pamiętać o tym, że jest to wartość uśredniona. W praktyce bowiem wiele czynników modyfikuje nasze normy. Zmienia się to wraz z wiekiem oraz stopniem aktywności fizycznej. Obecnie za ciśnienie wysokie prawidłowe klasyfikuje się wartości do 139/89 mmHg. Z kolei puls spoczynkowy powinien wynosić 70-75 uderzeń na minutę.

Polecamy

Zbyt wysokie ciśnienie - niebezpieczeństwo?

Problem wyższego ciśnienia jest poważny, ponieważ zwiększa się wtedy ryzyko wylewu, zawału serca, a także wystąpienia chorób nerek. Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Szacuje się, że trudności rozpoczynają się już od ciśnienia wynoszącego 140/90 mmHg. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje m.in. zmiany w naczyniach krwionośnych czy budowy serca. Wysokie ciśnienie może również przyczyniać się do degeneracji układu nerwowego, a także zaburzenia funkcji poznawczych. W efekcie może nawet dojść do powstawania zaburzeń psychicznych.

Masz wysokie ciśnienie? Te produkty skutecznie je obniżą!

Nadciśnienie. Skąd się bierze?

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest cichym zabójcą, gdyż często przez długi czas może nie dawać żadnych objawów lub objawy mogą być niespecyficzne i sugerować inne choroby. Są jednak objawy, które powinny nas skłonić, do wizyty lekarza i regularnego mierzenia ciśnienia tętniczego. Wśród wymienić trzeba:

  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • dezorientacja,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • nieregularne bicie serca,
  • problemy ze wzrokiem,
  • brzęczenie w uszach,
  • duszność,
  • krwawienia z nosa,
  • nadmierne pocenie się,
  • nerwowość,
  • trudności w zasypianiu,
  • zaczerwienienie twarzy.

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, jak najszybciej zmierz ciśnienie tętnicze i skonsultuj się z lekarzem internistą lub kardiologiem.

Polecamy

Błyskawiczne obniżenie ciśnienia krwi

Istnieje kilka sposobów na to, aby szybko obniżyć ciśnienie krwi. Jeśli nie chcemy przyjmować leków i stosować innych metod, wystarczy, że zastosujemy doraźne, błyskawiczne metody. Jak zbić ciśnienie szybko? Wystarczy:

  • położyć się, gdyż ta pozycja w sposób naturalny redukuje ciśnienie krwi;
  • uchylić okno - świeże powietrze może wyraźnie pomóc;
  • zrelaksować się - starając się uspokoić oddech;
  • wypić szklankę wody z dodatkiem cytryny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska