Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń ma plac 4 Czerwca 1989 roku. Nazwę nadano w rocznicę pamiętnych wyborów

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Toruń ma oficjalnie Plac 4 Czerwca 1989 roku - to skwer przed Muzeum Etnograficznym
Toruń ma oficjalnie Plac 4 Czerwca 1989 roku - to skwer przed Muzeum Etnograficznym Piotr Lampkowski
Skwer przed Muzeum Etnograficznym w Toruniu został oficjalnie nazwany Placem 4 Czerwca 1989 roku. W ten sposób zostały upamiętnione wybory do Sejmu i Senatu sprzed 34 lat, które rozpoczęły transformację ustrojową w Polsce

Zobacz wideo: Ogródki letnie na starówce

od 16 lat

W niedzielę 4 czerwca placem 4 Czerwca 1989 roku został oficjalnie skwer przed Muzeum Etnograficznym - między Wałami gen. Sikorskiego, aleją Solidarności i ulicą Uniwersytecką. Stało się to podczas uroczystości z przemówieniami i odsłonięciem tabliczki z nazwą.

Polecamy

Plac 4 Czerwca: podziękowania dla bohaterów tamtego sukcesu

Decyzję o nadaniu skwerowi nazwy "Plac 4 Czerwca 1989 roku" Rada Miasta podjęła podczas swojej kwietniowej sesji. Inicjatorami byli radni Koalicji Obywatelskiej. Decyzja zapadła jednomyślnie - głosowali za nią radni wszystkich klubów. Również radni wszystkich klubów (z PiS - Michał Jakubaszek i Wojciech Klabun) uczestniczyli w niedzielnej uroczystości, z przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Czyżniewskim na czele. Nie zabrało prezydenta Michała Zaleskiego, który stwierdził, że jeszcze żadna uroczystość nadania nazwy ulicy czy placowi w Toruniu nie zgromadziła tylu uczestników.

Nie było parlamentarzystów KO, którzy uczestniczyli w manifestacji w Warszawie. Był poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski. Najważniejsi byli jednak współautorzy zwycięstwa sprzed 34 lat - szef ówczesnego Komitetu Obywatelskiego "Solidarności" prof. Antoni Stawikowski; były rektor UMK, wybrany wówczas senatorem prof. Stanisław Dembiński oraz wybrany posłem, były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński. To on jako przewodniczący Społecznego Komitetu „Solidarni – Toruń pamięta” złożył do Rady Miasta wniosek o nadanie skwerowi nazwy "Plac 4 Czerwca 19894 roku".

- Jeśli 4 czerwca ma być czymś więcej niż cyfrą na tablicy, to niech będzie lekcją, że mimo głębokich podziałów są dla nas Polaków rzeczy, które są najważniejsze. Niech będzie lekcją, że wybory to nie tylko wrzucanie kartki do urny, ale to ostatni, głęboki akt zaangażowania w sprawy swojego kraju - stwierdził Marcin Czyżniewski.

Okrzyki podczas uroczystości

Podczas uroczystości niektórzy z uczestników wznosili okrzyki: "wolna Polska", "Wolne wybory", "Konstytucja".

- Proszę państwa, dzisiaj świętujemy, nie protestujemy - mówił wyraźnie poruszony Jan Wyrowiński. - Za nazwą tego placu toruńscy radni głosowali jednomyślnie - czyli i radni PO, i PiS oraz z klubu radnych prezydenta Zaleskiego. Uszanujmy ten fakt, świętując rocznicę tamtych wyborów. Wielka radość, która zapanowała po naszym zwycięstwie, warta jest pamięci. Dziękujmy wszystkim, których trud i poświęcenie złożyły się na to wielkie wydarzenie.

W 34. rocznicę wyborów i historycznego zwycięstwa "Solidarności"

Przed 34 laty także była niedziela. W ten dzień odbywały się wybory do Sejmu i Senatu, zakończone zwycięstwem "Solidarności". W Sejmie jej kandydaci zajęli wszystkie przyznane na mocy porozumień Okrągłego Stołu miejsca. W Senacie, do którego wybory były całkowicie wolne - 99 na 100 miejsc. Wyniki głosowania z 4 czerwca 1989 roku oznaczały klęskę komunistycznej władzy, spowodowały upadek PRL-u i rozpoczęły transformację ustrojową w Polsce.

Polecamy

Uroczystość oficjalnego nadania nazwy "Plac 4 Czerwca 1989 roku" rozpoczęła się w Toruniu w niedzielę 4 czerwca 2023 roku o godzinie 12, czyli w samo południe. To nie przypadek, to nawiązanie do plakatu "Solidarności" z kampanii wyborczej w 1989 roku. Widniał na nim szeryf grany w filmie "W samo południe" przez Gary'ego Coopera, symbolizujący walkę o wolność.

Nieprzypadkowe jest też miejsce, które nazwano placem 4 Czerwca 1989 roku. W czasach PRL-u stał tu pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, który został zdemontowany w 1997 roku. To także było efektem wyborów parlamentarnych sprzed 34 lat i zapoczątkowanych przez nie zmian.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia w galerii!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska