Toruń. Tak ma wyglądać osiedle dla seniorów, które planują zbudować TZMO na Wrzosach! Mamy wizualizacje i zdjęcia

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Według wstępnej koncepcji osiedle dla seniorów, które w miejscu lasu na Wrzosach ma zamiar wybudować TZMO, będzie się składało z wielofunkcyjnego pawilonu oraz dziewięciu dwukondygnacyjnych budynków z pięcioma mieszkaniami. Osiedle ma być otwarte, dostępne także dla mieszkańców Wrzosów.
Według wstępnej koncepcji osiedle dla seniorów, które w miejscu lasu na Wrzosach ma zamiar wybudować TZMO, będzie się składało z wielofunkcyjnego pawilonu oraz dziewięciu dwukondygnacyjnych budynków z pięcioma mieszkaniami. Osiedle ma być otwarte, dostępne także dla mieszkańców Wrzosów. Materiały TZMO
Udostępnij:
Według wstępnej koncepcji osiedle dla seniorów, które w miejscu lasu na Wrzosach ma zamiar wybudować TZMO, będzie się składało z wielofunkcyjnego pawilonu oraz dziewięciu dwukondygnacyjnych budynków z pięcioma mieszkaniami. Osiedle ma być otwarte, dostępne także dla mieszkańców Wrzosów.

Plany Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych dotyczące budowy na Wrzosach osiedla dla seniorów budzą, nie tylko na osiedlu, wielkie emocje. Ich źródłem jest nie tyle sama inwestycja, ale to, że osiedle miałoby pochłonąć znaczą część lasu, którego los bardzo leży mieszkańcom na sercach, o czym tydzień temu pisaliśmy.

Polecamy

Zgodnie z uchwalonym w 2018 roku Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego miasta, sporny teren został przeznaczony pod usługi publiczne oraz usługi w zieleni. Opracowywany obecnie przez urbanistów miejscowy plan zagospodarowania zakłada zachowanie ok. 10 z 19 ha gminnych gruntów jako terenów otwartych o funkcji rekreacyjnej. Problem w tym, że większość stuletniego lasu znajduje się na tych 9 ha, które mają zmienić przeznaczenie.

Kiedy TZMO złożyły wniosek o zmianę planu?

Z wnioskiem o zmianę planu wystąpiły TZMO. Oficjalne pismo w tej sprawie zostało skierowane do prezydenta Torunia 14 lipca 2020 roku. 7 czerwca tego roku spółka przedstawiła swoje plany zaproszonym do siedziby TZMO członkom rady prezydenckiej, do której zresztą należy prezes TZMO Jarosław Józefowicz.

Dla poprawy komfortu pacjentów spółka zamierza rozbudować przychodnię na Wrzosach, wznosząc trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 3200 metrów kwadratowych. W sąsiedztwie ma wyrosnąć osiedle dla seniorów.

- Projektowana koncepcja zagospodarowania terenu obejmuje zespół budynków mieszkalnych i wielofunkcyjny pawilon. Na terenie inwestycji planowanych jest dziewięć dwukondygnacyjnych kameralnych budynków mieszkalnych, w każdym po pięć apartamentów - tłumaczy Marlena Łucka, pełnomocnik prezesa do spraw inwestycji. - Ścieżki spacerowe łączące budynki otoczone będą zielenią i rabatami. Zabudowa mieszkaniowa będzie wkomponowana w istniejącą przyrodę.

Polecamy

Pawilon ma zmieścić recepcję, restaurację, basen, sale rehabilitacyjne, część fitness, sensoryczny ogród zimowy oraz miejsca do prowadzenia terapii zajęciowej.

- Uzupełnieniem budynku jest wydzielona część z sześcioma salami jednoosobowymi z łazienkami dla pensjonariuszy wymagających stałej opieki - dodaje Marlena Łucka. - Aby zminimalizować ingerencję w walory przyrodnicze działki, garaże na samochody przewiduje się jako kryte, naziemne, ale obsypane ziemią i obsadzone roślinnością, co pozwoli je wtopić w przyrodę.

Jak zapowiadają przedstawiciele TZMO, kompleks domów seniora ma być terenem uporządkowanym oraz otwartym - dostępnym dla mieszkańców Wrzosów. Według wstępnej koncepcji, osiedle miałoby zająć 2,5 ha.
Koncepcja jest wstępna, prace nad planem zagospodarowania jeszcze trwają, a grunty należą do gminy. Mimo tego, jak mówią mieszkańcy, po lesie już chodzą przedstawiciele inwestora, którzy nie kryją się z tym, że typują drzewa do wycinki. Była o tym mowa podczas czerwcowego posiedzenia Rady Miasta.

Czy wciąż jeszcze zalesione grunty już zostały rozdysponowane?

- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który ustala możliwość zagospodarowania terenu w określony sposób - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Natomiast plan w żadnym stopniu nie wskazuje realizatorów przedsięwzięć inwestycyjnych, zaś procedura ewentualnego zbycia nieruchomości będących własnością Gminy stanowi przedmiot odrębnego postępowania. Na tym etapie nie jest przesądzona żadna forma zbycia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zapomnieliście napisać, że to dla bardzo bogatych i wpływowych seniorów czyli tych co się dorobili na złodziejskiej "prywatyzacji" majątku narodowego po 1989 roku oraz prominentnych partyjniaków co w odpowiednim czasie zakopali swoje czerwone książeczki pzpr. Jest już jedno osiedle w Toruniu dla takich, a ludzie nazywają je ZATOKĄ ŚWIŃ ....

Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie