MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu się zaczęła Wielka Emigracja

Paweł Stanny
Na tę najkrótszą noc w roku, przypadającą z 23 na 24 czerwca pracownicy muzeum w Brodnicy przygotowali wiele atrakcji.

Na tę najkrótszą noc w roku, przypadającą z 23 na 24 czerwca pracownicy muzeum w Brodnicy przygotowali wiele atrakcji.

<!** Image 2 align=none alt="Image 55574" sub="W klasztorze franciszkanów w Brodnicy opatrywano chorych powstańców. Na murze znajduje się pamiątkowa płyta">Impreza rozpocznie się w sobotę o godzinie 10 pokazami dawnych rzemiosł przygotowanych przez Koło Miłośników Kultury Średniowiecznej. Będzie też jarmark staroci. Miłośników poezji Bułata Okudżawy z pewnością ucieszy występ młodej ukraińskiej artystki Mariny Niesvietowej, którą o godziny 18 będzie można posłuchać w piwnicach zamkowych. O godzinie 19.15 wystąpi na dziedzińcu zamkowym Dariusz Biegański grający na skrzypcach elektrycznych. O godz. 20.00 muzealnicy zaproszą swoich gości na widowisko historyczne „Zakończenie Powstania Listopadowego pod Brodnicą”.

Kto o tym pamięta?

<!** reklama right>Będzie to nowość w programie „Nocy świętojańskiej z muzeum”. Pracownicy muzeum uznali, że nie sposób ograniczać się do promowania wyłącznie kultury średniowiecza. Postanowili przedstawiać inne wydarzenia z historii Brodnicy. W tym roku będzie to prezentacja wydarzeń z jesieni 1831 roku, kiedy to korpus gen. Rybińskiego wraz z członkami rządu powstańczego przekroczył granice Królestwa Polskiego i przeszedł do Prus. Do przekroczenia granicy doszło pomiędzy Górznem, a Gołkowem. Znaczna część z blisko 20 tysięcy żołnierzy polskich była rozlokowana w Brodnicy, a reszta na Wapnach. Chorych i rannych (wielu zmarło) opatrywano w klasztorze ojców franciszkanów. Fakt ten upamiętnia dziś tablica pamiątkowa na murze klasztoru. Dopiero po pewnym czasie (po kwarantannie) żołnierze i oficerowie zaczęli otrzymywać paszporty i udawać się do Francji, Anglii, Belgii i innych krajów. Właśnie w Brodnicy zaczął się ruch emigracyjny o podłożu patriotyczno-politycznym znany w naszej kulturze i historii jako „Wielka Emigracja”. Dziś pamięć o tym co działo się w Brodnicy w 1831 roku jest niewielka w społeczności Brodnicy. Dobrze więc, że muzealnicy postanowili przypomnieć pewne fakty z tamtych tragicznych dla narodu polskiego lat.

Po bitwie wianki

Po zakończeniu widowiska około godziny 21 na scenie pojawią się zespoły: Projekt Muzyczny Bławatek, Ex Usu, Dariusz Biegański oraz Nieformalna Grupa Bębniarska - Siewcy fermentu”. Zespoły koncertować będą do godz. 23.30, czyli do momentu, kiedy nad Drwęcą za zamkiem rozpocznie się inscenizacja „Obrzędy Nocy Świętojańskiej” wraz z puszczaniem wianków po Drwęcy. Będzie też pokaz sztucznych ogni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska