Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj warto zajrzeć. Na toruńskiej Buchcie w weekend będą latały strzały [zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Przy ul. Winnej, w  sąsiedztwie Fortu I, dzięki budżetowi obywatelskiemu powstały tory łucznicze. W sobotę i niedzielę pojawi się tu Anna Sokólkska, tegoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata w łucznictwie konnym. Będzie prowadziła warsztaty z łucznictwa wschodniego
Przy ul. Winnej, w sąsiedztwie Fortu I, dzięki budżetowi obywatelskiemu powstały tory łucznicze. W sobotę i niedzielę pojawi się tu Anna Sokólkska, tegoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata w łucznictwie konnym. Będzie prowadziła warsztaty z łucznictwa wschodniego Wojciech Wojtkielewicz
W sobotę i niedzielę na torze łuczniczym przy ul. Winnej w Toruniu będzie prowadziła warsztaty Anna Sokólska, tegoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata w łucznictwie konnym. Tor znajduje się w jednym z najciekawszych miejsc w mieście, warto więc wybrać się tam na dłuższy spacer.

Spis treści

Internetowa premiera filmu „Siła KobieTY”. Zobacz reportaż

W Toruniu wciąż jeszcze sporo jest miejsc, które idealnie nadają się na spacer. Pora roku, o ile oczywiście pogoda na to pozwoli, również sprzyja takim wycieczkom. W żółtych płomieniach liści wiele miejsc wygląda ślicznie. Ich przegląd rozpoczniemy od Buchty, czyli wzgórza dominującego nad zakolem Wisły, położonego między Skarpą i Kaszczorkiem.

- Las, który tam rośnie jest bardzo zróżnicowany, zarówno wiekowo, jak i gatunkowo - mówi Szczepan Burak, emerytowany dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - Można tam zobaczyć m.in. wiele wiekowych sosen, a także rośliny pamiętające czasy Twierdzy Toruń.

Chodzi o rośliny maskujące, bądź utrudniające dostęp do fortyfikacji. Pozostałości różnego rodzaju umocnień jest tu mnóstwo. Zanim jednak zaczęły one powstawać, nad brzegiem Wisły u stóp wzgórza stała karczma. Służyła ona zapewne ludziom Wisły, jednak zaczęła podupadać, gdy po regulacji rzeki jej brzeg przesunął o prawie 400 metrów. Przestała istnieć, jednak jej pozostałości można było znaleźć jeszcze kilkanaście lat temu.

Polecamy

Budowa Fortu I, czyli dziś jednej z największych atrakcji Twierdzy Toruń, rozpoczęła się w 1888 roku. Już kilka lat wcześniej jednak pruscy wojskowi zakładali, że w tym miejscu musi powstać obiekt o bardzo silnej artylerii. Główną bronią fortu były cztery potężne haubice umieszczone w pancernych wieżach. Na początku XX stulecia system ten został wzmocniony przez dodatkowe baterie usytuowane w sąsiedztwie fortu. Z Buchty załoga twierdzy mogła kontrolować Wisłę, a także ostrzeliwać cele położone w rejonie ówczesnej granicy między zaborami, która znajdowała się na Drwęcy.

Czy Fort w Toruniu można zwiedzać?

Fortem przy ul. Winnej 19 opiekują się społecznicy z Centrum Kulturalno-Historycznego Fort I. Organizują tam wiele ciekawych imprez, na pewno warto tam zajrzeć. W sąsiedztwie fortu, poza pozostałościami wspomnianych stanowisk artyleryjskich, można znaleźć wiele innych ciekawych pamiątek wojennej przeszłości.

- Zachowały się tu różne schrony międzypola, a także pozostałości niemieckich okopów z 1945 roku - mówi Adam Kowalkowski z Muzeum Twierdzy Toruń.

W sąsiedztwie fortu dzięki budżetowi obywatelskiemu, powstały tory łucznice. W sobotę i niedzielę Stowarzyszenie Łuczników Toruńskich "Fort" zaprasza tam na bardzo ciekawe warsztaty łucznictwa wschodniego. Poprowadzi je Anna Sokólska, tegoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata w łucznictwie konnym, które odbyły się w Iranie. Była jedyną startującą w tych zawodach kobietą. Łucznicy zapraszają 23 i 24 października między godz. 10 i 16. Więcej szczegółów można znaleźć na facebookowej stronie Stowarzyszenia Łuczników Toruńskich.

Kiedyś wysoka skarpa nad Wisłą miała znaczenie militarne, dziś natomiast jest miejscem rekreacji cenionym nie tylko przez mieszkańców sąsiadującego z nią osiedla. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko miłośnicy spacerów, ale również bardziej aktywnego wypoczynku oraz ciekawych widoków. Z Buchty można podziwiać malowniczą dolinę Wisły, panoramę lewego brzegu rzeki, a także nowy most.

Jaki skarb znaleziono na Skarpie?

Skupiliśmy się na pamiątkach z XIX i początku XX wieku, jednak życie w okolicach Buchty kwitło znacznie wcześniej. Przypomnijmy, że to właśnie w tych okolicach został znaleziony jeden z większych skarbów jakie w naszym mięcie odkryto w poprzednim stuleciu. W 1987 roku, po zachodniej stronie ulicy Przy Skarpie, na północ od Fortu I, znaleziono łącznie około dwóch tysięcy monet, głównie szelągów i brakteatów z XIV i XV wieku. Do Muzeum Okręgowego trafiło nieco ponad półtora tysiąca znalezionych wtedy monet. Reszta, mimo apeli władz i zrobionej przez milicję obławy, trafiła do "prywatnych" kolekcji.
Spacerując zatem w bardzo ciekawych okolicznościach przyrody, można więc sobie dumać o tym, kto wydeptywał ścieżki na Buchcie przed nami. Dlaczego musiał ukryć tam taki skarb i jakie jeszcze ciekawostki kryje wzniesienie dominujące nad zakolem Wisły?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska