MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa świątynia woła o pomoc

Przemysław Majchrzak
Niewiele jest już takich pereł architektury sakralnej, jak drewniany kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastrzębiu. Świątynia potrzebuje konserwacji i renowacji.

Niewiele jest już takich pereł architektury sakralnej, jak drewniany kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastrzębiu. Świątynia potrzebuje konserwacji i renowacji.

<!** Image 2 align=right alt="Image 88972" sub="Proboszcz jastrzębskiej parafii ks. Krzysztof Wojnowski przypomina, że w kościele trzeba także wymienić starą instalację przeciwpożarową / Fot. Przemysław Majchrzak">Kościół w Jastrzębiu zlokalizowany jest na wzgórzu, na którym od wieków miejscowi parafianie wznosili drewniane kościoły. Obecny został wybudowany w 1821 roku.

- Orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej, na podmurowaniu z głazów granitowych, spojonych wapienno-cementową zaprawą, o ścianach oszalowanych, a dachach siodłowych - tak opisuje jastrzębską świątynię Mariola Weiss-Kwella w rysie historycznym miejscowej parafii.

Jednonawowy kościół pokryty jest dachem miedzianym. Wnętrze ozdabia malatura z 1858 roku. Do zachodniego szczytu kościoła w latach 60. ubiegłego wieku dostawiona została murowana kruchta z imitacją konstrukcji szachulcowej. Różne fragmenty świątyni w ostatnich kilkunastu latach były poddawane pracom konserwatorskim. W 1993 roku ówczesny proboszcz ks. Zbigniew Markowski spowodował, że odnowiona została kruchta kościelna oraz ołtarze. W tym roku zamontowano również nowe oświetlenie i położono blachę na dachu dzwonnicy.

W latach 1996-1998 trwały prace odkrywkowe studentów i naukowców wydziału konserwatorskiego UMK w Toruniu, dzięki którym udało się odtworzyć kotarę w prezbiterium i emporę organową oraz malowidła na suficie.

<!** reklama>Teraz świątynia, w której odnowienie włożono już sporo pracy, jest zagrożona.

- Konieczne jest podjęcie prac konserwatorskich - mówi proboszcz jastrzębskiej parafii ks. Krzysztof Wojnowski. - Główna część kościoła, co widać w kruchcie, jest odchylona od pionu. I to nas czeka przede wszystkim. Poza tym musimy wymienić starą instalację przeciwpożarową, która praktycznie już nie istnieje.

Nie trzeba uświadamiać nikomu, ile znaczy sprawna instalacja przeciwpożarowa w drewnianym kościele. Oba zadania są bardzo kosztowne i ponad siły niewielkiej parafii. Ksiądz Krzysztof Wojnowski ideą pomocy świątyni chce więc zarazić nie tylko swoich parafian, ale również ludzi z zewnątrz.

Temu celowi ma służyć między innymi festyn z okazji Dnia Jastrzębia, podczas którego zbierane będą datki na prace konserwatorskie w świątyni. Zabawę zaplanowano na godzinę 15 w najbliższą niedzielę, 6 lipca.

W programie

Przewidziano m.in. występ zespołu Sygnalistów Myśliwskich, turniej sołectw, turniej strzelecki oraz piłkarski o Puchar Proboszcza. Będą loteria, gry i zabawy dla dzieci, a jako gwiazda wieczoru wystąpi Ryszard Rynkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska