MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół przygotowuje się do festiwalu w Macedonii

Redakcja
Z KRYSTYNĄ MIELCZARSKĄ, kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy rozmawia Katarzyna Radzimirska.

Z KRYSTYNĄ MIELCZARSKĄ, kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy rozmawia Katarzyna Radzimirska.

<!** Image 2 align=none alt="Image 190840" >

We wtorek  we Włocławskim Centrum Kultury odbył się  IX koncert z cyklu „Kujawy i ich goście”. Skąd pomysł na taki cykl?<!** reklama>

Pomysł organizowania koncertów z cyklu „Kujawy i ich goście” zrodził się 10 lat temu. Ideą takich koncertów jest, aby naszej włocławskiej publiczności przybliżać kulturę innych regionów Polski, a nawet innych części Europy. Poprzez muzykę, pieśni, kostiumy mamy możliwość poznać bogactwo innych kultur i obyczajów. I wreszcie zespoły , które przyjeżdżają do nas w większości pierwszy raz odwiedzają Włocławek. Jest okazja, aby pochwalić się tym co mamy. Gościliśmy m.in. zespoły z Mazowsza, Śląska, Kaszub, Małopolski, Hiszpanii, Białorusi i Rosji.

-Gościem wtorkowego koncertu był Chór Pieśni  Rosyjskiej „Zemlaniczka”. Czy mieli Państwo już wcześniej okazję występować na jednej scenie?

Chór Pieśni Rosyjskiej przebywa w Polsce w ramach Światowego Festiwalu fathers-village organizowanego przez Stowarzyszenie Kultury Ludowej Kundzia. Mamy wiele wspólnego - kultywujemy tradycje własnego regionu i narodu. To był pierwszy nasz wspólny koncert. Nowe, wspaniałe doświadczenie .

Zespół Kujawy udziela się na wielu polach - także w ramach akcji charytatywnych ...

Od zawsze jesteśmy aktywni na tym polu. Koncerty dla WOŚP to sprawa honoru. Ponadto przez wiele lat w trakcie świątecznych koncertów prowadziliśmy akcje charytatywne na rzecz najbardziej potrzebujących, borykających się z problemami zdrowotnymi i finansowymi. Po takiej akcji każdy tancerz, muzyk , w zasadzie wszyscy odczuwaliśmy, że zrobiliśmy coś dobrego, wyjątkowego. Przez to czujemy się w takich chwilach lepsi.

Wracając do samego zespołu. Kujawy istnieją od 1985 roku. Co na przestrzeni tych lat było w Pani ocenie największym sukcesem zespołu?

To pytanie bardzo często pojawia się w wywiadach i sprawia mi najwięcej kłopotów. Pewnie dlatego, że w danym momencie największym sukcesem można uznać Grand Prix Festiwalu w Nakle, w innym najwyższą nagrodę na międzynarodowym festiwalu ( „Złota Pszczółka” na Białorusi), a jeszcze w innym dostąpienie zaszczytu koncertowania przed księciem Karolem w Walii, czy wspólne koncerty z gwiazdami polskiej i zagranicznej sceny. Wyjątkowych sytuacji w historii zespołu było bardzo dużo i co jest największym sukcesem na przestrzeni lat, to opinia subiektywna. Dla mnie fenomenem jest fakt, że począwszy od 1985 roku, a więc od 27 lat zespół ciągle zachwyca, jest zapraszany na prestiżowe imprezy i festiwale. I że ma wspaniałą młodzież, dzieci i zaangażowanych rodziców. Znakomita kadra instruktorska sprawia, że zespół działa na dobrych i mocnych podstawach technicznych zarówno tanecznych, wokalnych jak i muzycznych.

Jakie największe wyzwania stoją przed zespołem w najbliższym czasie?

Nie ustaje ciągła praca nad rozwojem zespołu, wzbogacaniem o nowe regiony programu artystycznego, ale również praca nad sprawnością i kreatywnością dzieci i młodzieży. W tańcu ludowym powinno być widać siłę i sprawność chłopców oraz zadziorność i wrażliwość dziewcząt. To także praca nad tym, aby ci młodzi ludzie czerpali radość z tańca i byli dumni z tego co robią, bez względu na to, jak inni reagują na folklor. Wzmacnianie młodych tancerzy w tym co robią - to jest wyzwanie.

Jakie są najbliższe plany artystyczne ZPiT Kujawy?

Właśnie wróciliśmy z Gliwic, gdzie promowaliśmy, mam nadzieję, że skutecznie, nasze miasto i region. Pomogły nam w tym włocławskie twórczynie ludowe i Włocławska Informacja Turystyczna. Przed nami prezentacje widowiska „Nocy Świętojańskiej” we Włocławku i regionie oraz wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Macedonii. Festiwal, na który zjadą zespoły z kilkudziesięciu państw świata. To jest dopiero zbitka wielokulturowości! Nowe przyjaźnie, znajomości i kontakty, które owocują w latach następnych. Zamierzamy także odwiedzić Budapeszt i Korinos nad morzem Egejskim w Grecji. To będzie takie uwieńczenie ciężkiej pracy w roku artystycznym. Od września rozpoczynamy nabory do zespołu, nauka od podstaw z nowymi tancerzami, wokalistami i muzykami oraz przygotowywanie nowych programów i doskonalenie techniki tańców w grupach zaawansowanych. Później wyfruną z zespołu, przyjdą nowi. To zapewnia ciągłość.

Warto wiedzieć

  • W Zespole Pieśni i Tańca „Kujawy” Włocławskiego Centrum Kultury na co dzień ćwiczy 100 osób.
  • Zespół tworzą tancerze w czterech grupach wiekowych ( od 5 do 18 lat), wokaliści, muzycy w kapeli młodzieżowej i dorosłej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska