MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grali debiutanci i bywalcy

Rozpoczęło się po rosyjsku. W czwartkowy wieczór w toruńskim Dworze Artusa Orkiestra Symfoniczna z Kaliningradu zainaugurowała XV Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”.

Rozpoczęło się po rosyjsku. W czwartkowy wieczór w toruńskim Dworze Artusa Orkiestra Symfoniczna z Kaliningradu zainaugurowała XV Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 83282" sub="Solistka Agnieszka Olszewska na czele połączonych sił polsko-litewskich / Fot. Jacek Smarz">Licznie przybyli melomani najpierw usłyszeli dużo ciepłych słów pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że festiwal doczekał się już piętnastolecia, a potem – zaproszenie do uczestnictwa w festiwalowych wydarzeniach, które odbywać się będą przez trzy tygodnie.

Dla symfoników z Kaliningradu, którymi dyrygował założyciel zespołu Arkadij Feldman, był to pierwszy występ na „Probaltice” i pierwszy w Toruniu. Wieczór wypełniła muzyka rosyjska. Zabrzmiały: słynny I Koncert Fortepianowy Piotra Czajkowskiego i mniej znana w Polsce I Symfonia Wasilija Kalinikowa. Solistą był zaledwie osiemnastoletni pianista, laureat wielu nagród, Siergiej Markin. Jego występ zakończył się bisem. W przerwie w kilku salach Dworu Artura otwarta została wystawa „Na wodnym szlaku”, złożona głównie z obrazów o tematyce marynistycznej, wypożyczonych z kilku muzeów. Malarstwu towarzyszą eksponaty związane z rybołówstwem, a pochodzące ze zbiorów toruńskiego Muzeum Etnograficznego, archiwalne fotografie wiślanych lodołamaczy i modele statków, od starożytnej galery po współczesne łodzie podwodne.

<!** reklama>W piątek melomani mieli okazję wysłuchać dwóch zespołów dętych ze Szwecji – dobrze znanego bywalcom „Probaltiki” Gotlands Blasarkvintett oraz Nordic Wind Quintet.

Na sobotę przygotowano dwa koncerty. Najpierw na Rynku Staromiejskim połączone polsko-litewskie siły dały krótki koncert, którego solistką była śpiewaczka Agnieszka Olszewska. W programie znalazły się m.in. popularne arie operetkowe.

Potem, już w Dworze Artura, zagrała kameralna Orkiestra św. Krzysztofa z Wilna pod batutą Donatasa Katkusa. Publiczność usłyszała mało znaną klasyczną symfonię Boccheriniego i kwartet Schuberta w transkrypcji na orkiestrę, a także koncert skrzypcowy, napisany w ubiegłym roku przez Anatolijusa Senderovasa z Litwy, z Ingridą Rupaite w roli solistki. Koncertu słuchał też jego kompozytor, który specjalnie przyjechał do Torunia. W niedzielę wystąpili artyści z Danii.

Warto wiedzieć

  • Przed torunianami jeszcze osiem wieczorów festiwalowych, w tym występ Orkiestry Symfonicznej Opery Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Najbliższa propozycja to – w środę 7 maja o godz. 19 w Dworze Artura – popis stworzonej na festiwalu Europejskiej Orkiestry Symfonicznej „Probaltica” pod dyrekcją Imantsa Resnisa z Łotwy ze skrzypkiem Mikkelem Futtrupem z Danii w roli solisty. W programie Czajkowski, Moniuszko i Nielsen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska