Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łucznicy z toruńskiego stowarzyszenia "Fort" mierzą bardzo wysoko. I skutecznie!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wideo
od 16 lat
Barbara Wiertel, Bartosz Wiertel i Szymon Szotowicz, członkowie Stowarzyszenia Łuczników Toruńskich "Fort", wzięli szturmem podia na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Łucznictwie Tradycyjnym w Golubiu-Dobrzyniu.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

Wychodzą łucznicy, stają przed tarczami, strzelają, czasami porozmawiają o pogodzie i ten, który trafi najbliżej środka tarczy wygrywa. Później odbiera złotą strzałę i odchodzi w glorii i chwale. Tak wyglądają zawody łucznicze? A guzik! Po pierwsze, nie tylko łucznicy, ale i łuczniczki, a poza tym...

Podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Łucznictwie Tradycyjnym, które niedawno odbyły się w Golubiu-Dobrzyniu, zawodnicy zmagali się z bardzo różnymi wyzwaniami, w ramach trzech bloków turniejowych. Strzelanie do tarczy oczywiście w programie było, jednak jeśli ktoś myśli, że łucznicy zawsze mierzą do umieszczonego na środku kółka, ten się grubo myli. Cele tybetańskie na przykład są trójkątne, a najwyżej punktowane są strzały trafiające w wierzchołek trójkąta.

Jakim wyzwaniom muszą stawiać czoła łucznicy?

Przed golubskim zamkiem zawodniczki i zawodnicy mierzyli także do trójwymiarowych figur. Taka figura jest zrobiona z pianki, więc strzała wbija się w nią łatwo, poza tym się nie rusza, więc można spokojnie do niej wymierzyć. I znów myśląc w ten sposób trafiamy kulą w płot. Łucznicy strzelają również do celów ruchomych, a także ze stanowisk, na których trudno się utrzymać, bądź ruchomych platform.

- Cele są ustawione w różnych odległościach, każdy musi je sobie oszacować sam - mówi Barbara Wiertel ze Stowarzyszenia Łuczników Toruńskich "Fort".

Może to być kilka metrów, a może być ich również ponad sto. Łucznik zatem musi mieć nie tylko sokole oko, ale również niezłą krzepę.

Z jakich łuków korzystają współcześni łucznicy?

Łuk łukowi też nie jest równy. Łuki naturalne robi się tak samo, jak kilkaset lat temu - wyłącznie z materiałów naturalnych. Kiedyś najlepszą renomą cieszyły się łuki cisowe, jednak w Polsce cisy są pod ochroną, zatem łucznicy sięgają po jesion lub wiąz. Co jeszcze?

- Łuki tradycyjne przypominają łuki historyczne, ale są zbudowane ze współczesnych materiałów - mówi Bartosz Wieretel, również łucznik z SŁT "Fort".

Polecamy

Kolejnym typem są łuki z półką, czyli typowo myśliwskie z podstawką na strzałę. Właśnie z takiego łuku w Golubiu Dobrzyniu strzelała Barbara Wiertel i w tej kategorii została mistrzynią Polski. Na podium stanął również Bartosz Wiertel, zdobywając tytuł wicemistrza Polski w łucznictwie tradycyjnym w kategorii łuk współczesny. Mistrzem w tej kategorii został Szymon Szotowicz, również członek Stowarzyszenia Łuczników Toruńskich "Fort".

Gdzie trenują toruńscy łucznicy?

Matecznikiem toruńskich łuczników jest Fort I, przy którym dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego kilka lat temu powstały tory łucznice. Robi się przy nich coraz tłoczniej, pięć lat temu w Stowarzyszeniu Łuczników Toruńskich "Fort" działało raptem kilka osób, dziś jest ich 40. Jeśli więc ktoś poczuje pociąg do cięciwy...

- Powinien się zgłosić i przyjść na treningi dla początkujących, które prowadzę w środy na Skarpie - mówi Bartosz Wiertel.

A co z łukiem i strzałami?

- Łuk i strzały trzeba kompletować pod łucznika - dodaje Bartosz Wiertel.

Dla początkujących sprzęt się znajdzie na miejscu. Dane kontaktowe można znaleźć na facebookowym profilu Stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska