MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrzypiące krzesła przy Bydgoskiej wspomina do dziś pół Torunia

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Kino przepadło bez śladu, w naszych archiwach zachowało się tylko wykonane pod koniec lat 60. zdjęcie kinowego bufetu
Kino przepadło bez śladu, w naszych archiwach zachowało się tylko wykonane pod koniec lat 60. zdjęcie kinowego bufetu Archiwum
Podczas zbliżającego się Święta Bydgoskiego Przedmieścia zaprosimy Państwa na wycieczkę tropem tego, czego w dzielnicy już nie ma. Na szlaku nie zabraknie miejsca po kinie, które nazywało się kiedyś „Nowości”.

Dwa lata temu przy Państwa wielkiej pomocy udało nam się przynajmniej częściowo wskrzesić ducha legendarnej „Esplanady”. Teraz bardzo liczymy na to, że wspólnie uda nam się przypomnieć miejsce, które w wielu torunianach do dziś wzbudza miłe wspomnienia, ale obecnym 20-latkom jest już zupełnie obce. Kino „Echo” przy ulicy Bydgoskiej... Zależy nam, by uratować je od całkowitego zapomnienia, ponieważ nie został po nim nawet budynek. Dwa inne sławne toruńskie kina goszczą dziś pod swoimi dachami dyskonty spożywcze, można jednak przed tymi gmachami przystanąć i powiedzieć: tu było kino. Po „Echu” nie został żaden ślad, choć kino miało tradycje sięgające bardzo wczesnych lat 20. ubiegłego wieku. Przed wojną działały tu „Tivoli”, „Oaza” i... „Nowości”. Pod taką, bardzo nam bliską nazwą, kino funkcjonowało w połowie lat 20.
[break]
- „Nowości” pracowały codziennie, widownia miała 200 miejsc, używano motoru Siemens na prąd zmienny, maszyny kinematograficznej Erneman Imperator - opisuje kinowego weterana Katarzyna Kluczwajd, autorka wydanej pod koniec ubiegłego roku niezwykle ciekawej książki o toruńskich teatrach świetlnych od początków ich istnienia do 1939 roku. - Od października 1924 roku „Nowości” funkcjonowały jako restauracja z kinem, od listopada, jako teatrzyk.

Podczas otwarcia kina po przebudowie i zmianie nazwy, gościom przygrywała orkiestra 63. Pułku Piechoty, a widzowie w kinie i otaczającym je ogrodzie mogli zobaczyć najdroższy film świata „Messalina”. Naturalnie chodzi tu o świat z 1924 roku. Ciekawe miejsce, prawda? Apelując do Państwa w sprawie pamiątek i wspomnień po kinie, nie mamy specjalnie nadziei, że będą one dotyczyły tak zamierzchłych czasów, druga połowa XX wieku jest jednak również bardzo interesująca. Może nawet ciekawsza, ponieważ historycy na ogół spoglądają głębiej w przeszłość, lata 60. czy 70. zostawiając sobie na później.
Jeżeli ktoś z Państwa posiada zatem stary folder reklamowy z kina, bilet, zdjęcie, bądź mógłby się podzielić jakimiś wspomnieniami na temat skrzypiących krzeseł i wszystkiego, co wokół nich się w kinie działo, proszony jest o kontakt z redakcją. Pamiątek materialnych ich posiadaczom nie mamy zamiaru odbierać, zależy nam wyłącznie na kopiach. Po ich wykonaniu oryginały od razu wrócą więc do właścicieli.
Tym razem Święto Bydgoskiego Przedmieścia odbędzie się 24 maja. Szczegóły na temat planowanej przez nas wycieczki, oraz wszelkich innych świątecznych atrakcji - m.in. o dzielnicy widzianej przez pryzmat Albumu Rodzinnego opowiadać ma red. Roman Such, napiszemy niebawem.

Warto wiedzieć
Skrzynka kontaktowa

- Pamiątki i wspomnienia na temat kina „Echo” zbierać będziemy od poniedziałku do piątku, dyżurując przy telefonie 56-611-81-11 w godz. 13-17.
- W każdej chwili można się też odezwać, pisząc na adres [email protected], bądź też na adres redakcji „Nowości”, ul. Podmurna 31, 87-100 Toruń. Za każdą pomoc będziemy wdzięczni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska