Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będą świętować 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Poznaliśmy szczegóły obchodów 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu
Poznaliśmy szczegóły obchodów 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu Grzegorz Olkowski
W Urzędzie Miasta prezydent Torunia Michał Zaleski i dowódca garnizonu Toruń, komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk Remigiusz Zieliński przedstawili szczegóły obchodów 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii.

Zobacz wideo: Tyle trzeba zapłacić za ogródek letni na starówce

od 16 lat

- Szkolnictwo artyleryjskie w Toruniu rozpoczęło się równo sto lat temu, w czerwcu 1923 roku - mówił płk. Remigiusz Zieliński, dowódca Garnizonu Toruń. - Powstała wówczas Oficerska Szkoła Artylerii. Z różnymi zmianami trwała ona do 2002 roku. My jako Centrum Szkolenia Artyleryjskiego jesteśmy jej dumnymi kontynuatorami. Jest dla nas niezwykle ważne, byśmy mogli to stulecie obejść w sposób huczny i godny, aby pokazać poprzednikom, że pamiętamy o nich, szanujemy i kontynuujemy to, co oni zaczęli.

Hucznie, bo to w końcu artyleria!

- Obchody muszą być huczne, bo to przecież artyleria - stwierdził prezydent Michał Zaleski. - Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że 100 lat temu marszałek Józef Piłsudski podjął decyzję wyznaczając Toruń jako siedzibę Oficerskiej Szkoły Artylerii. Zmieniały się nazwy, mieliśmy Szkołę Podchorążych, Wyższą Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii, teraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, ale zawsze sedno zostawało to samo - to nasze miasto zostało stolicą polskich wojsk rakietowych i tak jest postrzegane w Polsce, Europie czy NATO. To tu kształciły się najlepsze kadry, jej absolwenci byli m. in. bardzo walecznymi uczestnikami wojny obronnej w 1939 roku, a teraz uczestniczą w wydarzeniach z udziałem wojsk NATO. To kadry na najwyższym światowym poziomie. Wspólnie: Centrum, samorząd miasta, samorząd województwa i Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów chcemy potraktować te uroczystości jako apogeum wspominania 100 lat kształcenia w naszym mieście oficerów i żołnierzy, którzy znają się na artylerii najlepiej, jak tylko można.

Jaki jest program uroczystości?

Główne uroczystości odbędą się 2 czerwca, a dzień wcześniej w godzinach 9-13 zaplanowano otwarcie koszar dla wszystkich chętnych.

- Ponieważ będzie to Dzień Dziecka, zaplanowaliśmy sporo atrakcji dla najmłodszych - dodał Remigiusz Zieliński. - Na pewno zapoznanie się z najnowszym sprzętem i techniką wojskową będzie dla nich dużą atrakcją. Starsi również znajdą coś dla siebie. Dzięki pomocy władz samorządowych, zwłaszcza prezydenta Michała Zaleskiego, mamy jednak możliwość zorganizowania jubileuszu nie tylko na terenie koszar. 2 czerwca uroczystości rozpoczną się o 8.30 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Polskich Artylerzystów na placu ToMiTo. Następnie delegacje gości, żołnierzy i pracowników Centrum przejdą do Kościoła Garnizonowego, gdzie zostanie odprawiona msza za polskich artylerzystów. Potem o 9.30 odbędzie się przemarsz ulicami starówki na Rynek Staromiejski, gdzie o godzinie 10.30 rozpocznie się uroczysty apel z okazji rocznicy. Będzie nam niezmiernie miło gościć mieszkańców Torunia, a także byłych pracowników OSY, bo taka nazwa potocznie funkcjonuje do dzisiaj. Zaprezentujemy sprzęt najnowszej generacji, z wyrzutnią HIMARS na czele. Oczywiście nie zabraknie również słynnej wojskowej grochówki. Między 16. a 20. w Muzeum Artylerii przy ulicy Sobieskiego odbędzie się z kolei piknik muzealny połączony z prezentacją najnowocześniejszego uzbrojenia.

Polecamy

Trochę historii

Przypomnijmy, że początki szkolnictwa artyleryjskiego w Toruniu sięgają II Rzeczypospolitej. Od 9 grudnia 1921 roku ośrodkiem szkolenia i doskonalenia kadr artyleryjskich stał się Obóz Szkolny Artylerii w Toruniu.

1 czerwca 1923 roku, na mocy decyzji Szefa Sztabu Generalnego marszałka Józefa Piłsudskiego, powołana została Oficerska Szkoła Artylerii. W Toruniu uczelnia funkcjonowała do września 1939 roku. W latach 1923-1939 w Oficerskiej Szkole Artylerii (od sierpnia 1928 roku w Szkole Podchorążych Artylerii) wykształcono 2184 absolwentów.

Na podstawie rozkazu Naczelnego Dowódcy WP z 15 marca 1945 roku utworzono w Toruniu Oficerską Szkołę Artylerii nr 2. Do jej sformowania skierowano latem 1945 znaczną część kadry i podchorążych z OSA Nr 1 w Chełmie. Inauguracja roku szkolnego w OSA Nr 2 odbyła się 1 września 1945 roku. W okresie od jesieni 1945 do wiosny 1946 roku OSA Nr 1 działała w Olsztynie. Rozwiązano ją rozkazem Naczelnego Dowódcy WP z 18 stycznia 1946 roku, a część kadry i podchorążych włączono w skład OSA Nr 2 w Toruniu, którą przemianowano na Oficerską Szkołę Artylerii.

12 października 1954 roku Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu nadano imię generała Józefa Bema. Rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 21 lipca 1965 roku przemianowano uczelnię toruńską na Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 23 marca 1967 roku, Oficerska Szkoła Wojsk Rakietowych i Artylerii otrzymała status wyższej uczelni zawodowej.

Tak powstało Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Jak podaje CSAiU, w wyniku zmian restrukturyzacyjnych po roku 1989, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. Józefa Bema. 30 września 2002 roku, na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. J. Bema zakończyła swoją 79-letnią działalność. Jednocześnie powołane zostało, od 1 października 2022 roku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Rozlokowano je w koszarach przy ulicy Sobieskiego 36 w Toruniu, wcześniej zajmowanych przez "OSĘ".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska