Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Gdzie jest Chełmińskie Przedmieście i jak się na nim żyje?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zdaniem ankietowanych mieszkańców Chełmińskiego Przedmieścia dużą zaletą osiedla jest m.in. Targowisko Miejskie, zaś problemem, przebudowywana Szosa Chełmińska
Zdaniem ankietowanych mieszkańców Chełmińskiego Przedmieścia dużą zaletą osiedla jest m.in. Targowisko Miejskie, zaś problemem, przebudowywana Szosa Chełmińska Szymon Spandowski
Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, Stowarzyszenie Chełmińskie Przedmieście - Tu mieszkam, wspólnie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju przygotowało raport na temat Chełmionki: jej historii i teraźniejszości. Udało się m.in. ustalić granice przedmieścia, co nie było zadaniem łatwym. Twórcy raportu, wspólnie z Radą Okręgu, zachęcają do tego, aby poznać Chełmionkę lepiej. W maju zapraszają na kolejne warsztaty i spotkania.

Zobacz wideo: Ciekawostki o toruńskiej rakarni

od 16 lat

„Wiem gdzie mieszkam, wiem gdzie działam” jest projektem finansowanym przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Dzięki temu powstała obszerna analiza historyczna dotycząca granic i rozwoju przedmieścia, a także raport poświęcony teraźniejszości, m.in. problemom i oczekiwaniom mieszkańców. Oba opracowania są dostępne na stronie internetowej chelmionka.pl. Czego można się dowiedzieć z przygotowanej diagnozy? Chociażby tego:

Polecamy

"Osoby uczestniczące w lokalnej diagnozie wskazują jednak na brak poczucia, że Okręg Chełmińskie jest całością - czytamy. - Obszar jest rozdzielony szerokimi dwupasmowymi ulicami, poszczególne osiedla znacząco różnią się od siebie charakterem i często na co dzień funkcjonują jako osobne jednostki. Kilkoro badanych podzieliło się pomysłem, aby pomniejszyć Okręg Chełmińskie wyłączając z jego granic Bielany oraz Wrzosy II".

Polecamy

Dodajmy jeszcze, że obecne granice okręgu Chełmińskie Przedmieście wykraczają daleko poza historyczne granice Chełmionki. Dziś do Chełmińskiego Przedmieścia należy np rozległy fragment Mokrego, z takimi wizytówkami samodzielnej kiedyś gminy, jak kościół przy ul. Podgórnej czy dawna fabryka kotłów, czyli późniejszy Bumar. Próba przerzucenia mostów między tak różnymi częściami rozległego okręgu jest zatem bardzo trudnym wezwaniem. Wiele osób łączy jednak ocena forsowanych przez władze miasta przemian.

Co sądzi większość ankietowanych o przebudowie Szosy Chełmińskiej?

"Zdecydowana część mieszkanek i mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy w terenie negatywnie odnosiła się do remontu Szosy Chełmińskiej: są niezadowoleni z powodu nadmiernej wycinki drzew (szczególnie przy Szosie Chełmińskiej i ul. Długiej), wyburzeń budynków z murem pruskim, dominacji betonu w przestrzeni - czytamy dalej w raporcie. - Ta zmiana charakteru ważnej ulicy Okręgu Chełmińskie budzi obawy wśród mieszkańców związane ze zwiększeniem ruchu samochodowego i jego prędkości, a w konsekwencji wzrostu hałasu i zanieczyszczeń powietrza, a także wysokich temperatur latem, ponieważ bez drzew nie będzie gdzie się schować przemierzając ulicę. Mieszkańcy i mieszkanki są zmęczeni remontem, zauważają też brak porządku w miejscach prowadzenia prac. Pozytywna i wyczekiwana zmiana to uruchomienie tramwaju, choć często pojawiały się głosy, że tramwaj powinien poruszać się po zielonym torowisku".

Polecamy

Zdaniem biorących udział w badaniu mieszkańców na Chełmionce brakuje ubywa zieleni, daje się odczuć deficyt miejsc do rekreacji i wspólnego spędzania czasu, co szczególnie dotyczy przestrzeni publicznej na terenach ogólnodostępnych.

- Pierwsze miesiące spędziliśmy na tworzeniu szerokiej analizy zarówno historycznej, geograficznej, społecznej okręgu Chełmińskie jak i na zbieraniu informacji o tym jak działają rady okręgu, osiedli w innych miastach i jakie dobre wzorce warto byłoby przenieść na toruński grunt - mówi Justyna Kardasz z Rady Okręgu Chełmińskie Przedmieście oraz Stowarzyszenia Chełmińskie Przedmieście - Tu mieszkam. - Marzec to z kolei czas intensywnych spytek wśród mieszkańców, zachęcania państwa do wypełniania ankiety internetowej, w której pytaliśmy o państwa stosunek do okręgu, codzienne zwyczaje, słabe, ale i również silne strony Chełmionki. Podczas przeprowadzonej w marcu diagnozy zebraliśmy opinie od mieszkańców Chełmionki i pogrupowaliśmy je w obszary, które wymagają dalszej dyskusji oraz głębszej analizy.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Kiedy i gdzie mają się odbyć kolejne spotkania?

W tym celu tej głębszej analizy i dalszej dyskusji uczestnicy projektu zapraszają na kolejne spotkania. Odbędą się one w różnych punktach i terminach. Podczas tych spotkań zaangażowani w przedsięwzięcie społecznicy chcą zaplanować wspólne inicjatywy dla Chełmionki, ustalić sposoby informowania mieszkańców o wydarzeniach na osiedlu, zastanowią się jak efektywnie działać na tak dużym i zróżnicowanym terenie. Wspólnie z pozostałymi uczestnikami chcą się także nauczyć jak angażować mieszkańców do wspólnego działania.
Daty lokalizacji warsztatów (do wyboru):

  • 11/05/2023 16:30-19:30 (czwartek), SP3, ul. Legionów 210
  • 16/05/2023 16:30-19:30 (wtorek), SP5, ul. Żwirki i Wigury 1
  • 23/05/2023 16:30-19:30 (wtorek), Hotel Filmar, ul. Grudziądzka 39-43
  • 24/05/2023 16:30-19:30 (środa), SP 24, ul. Ogrodowa 3/5

Zainteresowani są proszeni o wcześniejsze zgłoszenie i przesłanie e-maila na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska