MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[ZA I PRZECIW] Z lupą na zebry po asfalcie

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Bałagan ze światłami na placu Teatralnympiesi przechodzą na czerwonym świetle
Bałagan ze światłami na placu Teatralnympiesi przechodzą na czerwonym świetle Adam Zakrzewski
Magistrat zamierza przeprowadzić kompleksową analizę bezpieczeństwa ruchu pieszych.

[break]

Wyścig przez cztery pasy?

WOJCIECH KLABUN
toruński radny PiS, wiceprzewodniczący komisji gospodarki komunalnej, inicjatyw społecznych i gospodarczych


Na niedawnej sesji złożył Pan wniosek o wytyczenie przejść dla pieszych na ulicy Polnej. Skąd taki pomysł?

Obecnie na odcinku pomiędzy ulicami Równinną a Kociewską chodnik oraz ścieżka rowerowa znajdują się jedynie na południowej stronie ulicy. Sprawia to wiele problemów pracownikom i klientom firm zlokalizowanych po przeciwnej stronie. Często dochodzi do sytuacji, w której mieszkańcy przebiegają przez cztery pasy ruchu, by dotrzeć na chodnik. Narażają też zdrowie i życie, idąc rowem odwadniającym, kończącym się przejazdem kolejowym. Jego bezpieczne i zgodne z przepisami pokonanie jest wówczas niemożliwe.

Ruch pieszy na Polnej wydaje się jednak znikomy...
Mieszkańcy wyszli z inicjatywą zebrania podpisów pod petycją, którą przekazałem prezydentowi. W ciągu kilku dni zebrali ich ponad 350, co pokazuje skalę i wagę problemu. Zresztą to niejedyne miejsce, które wymaga poprawy bezpieczeństwa pieszych.

Jakie jeszcze miejsca wymagają zatem większej uwagi?
Choćby położona w pobliżu ulica Celnicza. Kolejnym przykładem jest wiadukt na Łódzkiej, a także odcinek ul. Włocławskiej do Solankowej, czy Łódzkiej do Zdrojowej. Na szczęście wraz z wieloma drogowymi inwestycjami udaje się zwiększać bezpieczeństwo pieszych.

Jak ocenia Pan pomysł przeprowadzenia całościowej analizy bezpieczeństwa ruchu pieszych?
Kompleksowe opracowanie, to oczywiście dobry pomysł. Będzie można zdiagnozować miejsca potencjalnie niebezpieczne i zaplanować niezbędne inwestycje.

W poszukiwaniu miejsc ryzyka

MARCIN KOWALLEK
dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia

Na czym będzie polegać analiza bezpieczeństwa ruchu pieszych?
Chodzi o weryfikację miejsc niosących ryzyko wystąpienia zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów. Przeglądowi zostaną poddane przejścia i przejazdy na terenie Torunia, w szczególności lokalizacja i widoczność na przejściach - zarówno dla przechodniów, rowerzystów i kierujących pojazdami, oświetlenie takich miejsc, oznakowanie i sygnalizacja świetlna, czy też adekwatność zastosowanych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przeanalizujemy też zdarzenia drogowe z poprzednich lat.

Jak wykorzystamy wnioski?
Skorzystamy z nich przy nowych inwestycyjach i poprawie bezpieczeństwa ruchu na już istniejących przejściach w ramach bieżącego utrzymania dróg. Do tej pory w ramach działań doraźnych też zmienialiśmy organizację ruchu przy przejściach dla pieszych. Choćby w maju 2015 roku wprowadzono zmianę na ulicy Łyskowskiego poprzez zastosowanie m.in. azylu dla pieszych oraz znaków C-9. Uzyskano nie tylko to, że przejście łatwiej można zauważyć, ale również bardzo korzystną, z punktu widzenia pieszych, możliwość dwuetapowego przechodzenia przez jezdnię.

Czy jest szansa, by zanim przeprowadzone zostaną analizy, wytyczyć na ulicy Polnej, między Kociewską a Równinną, przejścia dla pieszych?
Na pewno przyjrzymy się tej sprawie. Temat wyznaczenia przejść dla pieszych w tej lokalizacji zostanie rozpatrzony w przyszły wtorek, na najbliższym posiedzeniu komisji ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska