Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 sposobów na uniknięcie złośliwych nowotworów. Narodowy Fundusz Zdrowia: "To zmniejszenie ryzyka zachorowań"

redmf
Nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Co roku rośnie też liczba zachorowań i niestety zgonów.  Okazuje się, że nawet 90 procent przypadków zachorowań można by uniknąć, gdyby stosować się do  12 prostych zaleceń. Sprawdź jakich.>>>>>>>>>SPRAWDŹ
Nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Co roku rośnie też liczba zachorowań i niestety zgonów. Okazuje się, że nawet 90 procent przypadków zachorowań można by uniknąć, gdyby stosować się do 12 prostych zaleceń. Sprawdź jakich.>>>>>>>>>SPRAWDŹ
Nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Co roku rośnie też liczba zachorowań i niestety zgonów. Okazuje się, że nawet 90 procent przypadków zachorowań można by uniknąć, gdyby stosować się do 12 prostych zaleceń. Tak przynajmniej informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawdź, co robić, by zminimalizować zachorowanie na nowotwór złośliwy.

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Tylko w 2019 roku, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, zanotowano 171,2 tys. przypadków (85 559 u mężczyzn i 85 659 u kobiet). Z kolei w 2020 r. na nowotwory złośliwe zapadło 182,5 tys. osób (91,3 tys. mężczyzn i 91,3 tys. kobiet).

Kodeks walki z rakiem

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, jak informuje radio Zet, że gdyby Europejczycy przestrzegali zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie. Natomiast NFZ informuje, że nawet 90 proc. nowotworów zależy wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ. 
Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów są prezentowane z 2-letnim opóźnieniem, niezbędnym na opracowanie i analizę zgromadzonych danych.
Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce powodując w 2019 roku 25,7 proc. zgonów mężczyzn i 23,2 proc. zgonów kobiet. Stanowią one istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 31,7 proc. zgonów młodych i 46,8 proc. zgonów kobiet w średnim wieku. Obserwowane od wielu lat trendy zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych w Polsce są determinowane zarówno strukturą wieku populacji, jak i zmianami zachodzącymi w ekspozycji polskiej populacji na czynniki rakotwórcze.

Polecamy

Nowotwory złośliwe. Szanse na wyleczenie

Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia.

- Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest: mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 50 do 69 lat, wykonywane co 2 lata, cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku 25 do 59 lat, wykonywane co 3 lata, kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań – podkreśla NFZ.

Nowotwór złośliwy. 12 sposobów na zdrowie

Dzięki prowadzonym od wielu dekad badaniom naukowym wiadomo, że zdrowy tryb życia oraz przestrzeganie kilku prostych zasad może ograniczyć nasze ryzyko zachorowania na nowotwór. Te proste wskazówki zawarte w kodeksie walki z rakiem powstały z inicjatywy Komisji Europejskiej. Zalecenia są oparte na dowodach naukowych. Na podstawie dwunastu zaleceń tego kodeksu stworzono polską publikację "12 sposobów na zdrowie".

Polecamy

Sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka:

  • Nie pal.
  • Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  • Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
  • Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
  • Ogranicz spożycie alkoholu.
  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  • Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w pracy.
  • Zadbaj o to, by dzieci były poddane szczepieniom ochronnym.
  • Badaj się regularnie, bierz udział w programach badań przesiewowych.
  • Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
  • Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka piersi o ponad 4 procent.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska