Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest podpis prezydenta! Świadczenia wspierające są już pewne

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
26 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to istotna informacja z punktu widzenia rodzin borykających się z tego typu trudnościami. Co więcej, wprowadzone są również istotne zmiany w zakresie warunków, w jakich przyznaje się świadczenia pielęgnacyjne. Co i od kiedy się zmieni?

Spis treści

Ustawa podpisana przez prezydenta - czego dotyczy?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu wspierającym, która zakłada przebudowę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. W życie wejdzie ona 1 stycznia 2024 roku. System prawny będzie wtedy uwzględniać nowe świadczenia, które mają być kierowane bezpośrednio do osoby borykającej się z niepełnosprawnością. Zmodyfikowane są też warunki dotyczące przyznawanie świadczenie pielęgnacyjne.

Polecamy

Świadczenie pielęgnacyjne oraz zmiany dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Istotne zmiany dotyczą ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Po wprowadzonych zmianach świadczenie to będzie przysługiwać zarówno rodzicom, jak i innym osobom opiekującym się dziećmi niepełnosprawnymi w wieku do skończenia 18 roku życia. Co istotne, nie będzie to się wiązać z żadnymi ograniczeniami dotyczącymi podejmowania zatrudnienia lub posiadania innej pracy zarobkowej. Dodatkowo opiekun może pobierać własne świadczenia emerytalno-rentowe, co nie wpłynie na wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. O otrzymanie świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia 2024 roku będą mogły ubiegać się również rodziny zastępcze, a także osoby zajmujące się prowadzeniem rodzinnych domów dziecka. Podobnie prawo to będzie przysługiwać dyrektorom placówek pieczy zastępczej.

Więcej dzieci z niepełnosprawnościami - wyższe świadczenie

Zostanie również wprowadzona wyższa kwota świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością. Wprowadzona poprawka odpowiada na postulat opiekunów takich dzieci. Świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższane o 100% na każde dziecko z niepełnosprawnością, począwszy już od drugiego. Jak czytamy na stronie rządowej:

Polecamy

– Całkowicie realizujemy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. poprzez skreślenie z ustawy o świadczeniach rodzinnych zapisu uzależniającego dotychczas prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od daty powstania niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki – wskazuje wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Ochrona praw nabytych opiekunów

Zmienia się również to, że zostanie wprowadzona pełna i szeroka ochrona praw nabytych opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to tych osób, które prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna nabyły na starych zasadach, które obowiązywały przed wprowadzeniem w życie tej, którą obecnie podpisał prezydent Andrzej Duda. Będą one miały prawo pobierać te świadczenia na dotychczasowych zasadach, również przy rozpoczęciu kolejnego okresu zasiłkowego.

Polecamy

Świadczenie pielęgnacyjne a nowe decyzje

Decydując się o ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne, osoby z niepełnosprawnością nie muszą uzyskiwać żadnych nowych decyzji. Wystarczy posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności z odpowiednimi wskazaniami, co dotyczy dzieci. W przypadku osób w wieku 16-18 lat wystarczające jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym.

Nowe świadczenia wspierające - kto je realizuje?

Za realizowanie świadczenia wspierającego ma być odpowiedzialny Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Polityka świadczeń będzie ukierunkowana na upodmiotowienie osoby z niepełnosprawnością, by mogła sama decydować, jak wykorzystywane ma być otrzymywane wsparcie. Warunki przyznawania nowego świadczenia wspierającego wpisują się także w oczekiwania i potrzeby środowisk osób z niepełnosprawnościami dotyczące zróżnicowania wysokości wsparcia od indywidualnych potrzeb wsparcia – wskazuje pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Źródło: GOV.PL [Dostęp: 28.07.2023r.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska