Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Na Glinkach wycięto ponad 160 drzew. Dlaczego?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Plac przyszłej budowy na Glinkach. Za zgromadzonymi materiałami budowlanymi widać jeszcze pozostałości 165 wyciętych drzew.
Plac przyszłej budowy na Glinkach. Za zgromadzonymi materiałami budowlanymi widać jeszcze pozostałości 165 wyciętych drzew. Szymon Spandowski
Zieloną konstytucję Torunia, jak został nazwany Program ochrony środowiska dla miasta Torunia na lata 2021 – 2024, z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028, Rada Miasta uchwaliła 18 miesięcy temu. Aby program działał efektywnie, potrzebne było jeszcze zarządzenie prezydenta, którego jak nie było, tak nie ma.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

- Przepraszam, pan robi zdjęcia w związku z budową, czy wycinką - pyta mnie jedna z mieszkanek osiedla na toruńskich Glinkach. Ja rzeczywiście fotografuję, ale jednocześnie próbuję w tym mocno zmienionym krajobrazie znaleźć miejsca, w których kilka lat temu pochylałem się nad masowymi grobami odkrytymi na Glinkach podczas budowy pierwszego bloku Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Z trzech grobów wydobyto wtedy kości prawie trzech tysięcy pochowanych w nich osób. Wszystko poza kośćmi wsiąknęło w piaski obozu jenieckiego z czasów II wojny. Ofiary upamiętnia pomnik, miejsca grobów miały zostać niezabudowane i obsadzone zielenią.

- W związku z wycinką - odpowiadam. - Czy to pani pisała w tej sprawie do "Nowości"? Dostaliśmy list od jednej z mieszkanek oburzonej tym, że wycięto tu mnóstwo drzew, chociaż zaczął się już okres lęgowy.

Warto przeczytać

To nie ta pani była autorką e-maila, ale również oburzyło ją to co się stało. Jak powiedziała, drzewa zostały wycięte w ekspresowym tempie. Kobieta była tym poruszona, ponieważ pod budowę bloku wycięto kawał lasu, chociaż obok był pusty plac.
Gdy tylko odebrałem list w sprawie wycinek, wysłałem do Urzędu Miasta pytanie, dlaczego zostały one przeprowadzone podczas sezonu lęgowego, gdy takich operacji się już raczej nie przeprowadza. Odpowiedź w tej sprawie otrzymałem następującą:

Pod jakim warunkiem można wycinać drzewa w okresie lęgowym?

"Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. realizuje tam kolejny etap budowy wielorodzinnych budynków mieszkalnych, zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę. W związku z powyższym uzyskali też decyzję zezwalającą na usunięcie 165 sztuk drzew kolidujących z przedmiotową inwestycją. Drzewa można wycinać przez cały rok, niezależnie od okresu lęgowego, jeśli w ich koronach nie ma gniazd".

Wszystko zostało przeprowadzone lege artis, pomimo tego jednak informacja, że na 165 drzewach rosnących na obrzeżach lasu nie zlokalizowano ani jednego ptasiego gniazda budzi niepokój. To już aż tak krucho jest z ptakami w okolicach miasta?

Jak długo już czekamy na zarządzenie w sprawie ochrony zieleni?

Skoro już o zieleni mowa - jak się miewa zarządzenie prezydenta Zaleskiego uzupełniające nazywany zieloną konstytucją Torunia Program ochrony środowiska dla miasta Torunia na lata 2021 – 2024, z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028? To ten dokument uchwalony przez Radę Miasta we wrześniu 2021 roku, który m.in. miał zagwarantować ochronę zieleni na placach budów. O rozporządzenie, dzięki któremu program miał działać w pełni efektywnie, pytają radni, my również co jakiś czas sprawdzamy, czy nikt w urzędzie o nim nie zapomniał, wszak od przyjęcia uchwały minęło już 18 miesięcy, a choć rozporządzenie miało się ukazać niebawem, nadal go nie widać. Ostateczne terminy i zapowiedzi jego rychłego pojawienia się, trudno zliczyć. Program ochrony środowiska dotyczy lat 2021 - 2024 z perspektywą na cztery lata kolejne. 18 miesięcy czekania za nami, rok 2024 za pasem, niedługo z programu zostanie sama perspektywa...

Warto przeczytać

"Zarządzenie jest przygotowywane, a obecnie poddane zostało analizie prawnej - czytamy w piśmie z UMT. - Nie można wskazać jednoznacznej daty wejścia zarządzenia w życie. Informujemy jednocześnie, że standardy ochrony terenów zieleni są już obecnie stosowane poprzez zapisy w uzgodnieniach inwestycji prowadzonych przez Wydział Środowiska i Ekologii, jak i ujmowane są w zapisach umownych na realizację inwestycji. Standardowy zapis wskazujący na konieczność stosowania przejętych przez Rade Miasta Standardów brzmi: „Wszelkie prace w obrębie zieleni, zarówno projektowe jak i wykonawcze, należy przeprowadzić w oparciu o zapisy zał. nr 1 do Programu ochrony środowiska dla miasta Torunia na lata 2021 – 2024, z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028, powołanego Uchwałą nr 699/2021 Rady Miasta Torunia z dnia 9 września 2021 roku".

O tym, jak to wygląda w praktyce, wiele razy pisaliśmy. Zresztą każdy może się przekonać na własne oczy, placów budów w Toruniu nie brakuje.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska