Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Starówka zamknięta dla samochodów także w tygodniu? Jest propozycja

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Wideo
od 16 lat
Członkowie Rady Okręgu Staromiejskie wystosowali apel w tej sprawie do miasta. Na starym mieście ruch pojazdów jest już ograniczony w weekendy i, jak wskazują społecznicy i urzędnicy, pomysł zdaje egzamin.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

Mieszkańcy starówki o zmiany apelowali w maju tego roku. Podczas trwającego remontu Bulwaru Filadelfijskiego, na starym mieście, zwłaszcza w weekendy, tworzyły się potężne korki. Miasto przychyliło się do propozycji członków Rady Okręgu i od 20 maja, w weekendy, kierowcy nie mogą wjeżdżać w głąb starówki ulicą Piekary, od strony Fosy Staromiejskiej. Ograniczono także ruch na ulicach Kopernika, Ducha św., Rabiańskiej, Łaziennej i Mostowej. Ograniczenia nie obowiązują gości hotelowych, mieszkańców czy dostawców.

Warto przeczytać

Toruń. Ograniczenia na starówce zdały egzamin

Z końcem lipca społecznicy zwrócili się do miasta z apelem, żeby to rozwiązanie zastosować także w dni powszednie w sierpniu.

- Zmiany są pozytywne nie tylko dla mieszkańców, ale też turystów. Jest to wygodne, bo osobom mieszkającym na starówce jest łatwiej zaparkować i dostać się do domu, a przyjezdni nie tracą czasu na stanie w korkach i szukanie miejsc wewnątrz Starówki, których i tak nie znajdą. Widząc, że nie wjadą na stare miasto, od razu kierują się na okoliczne parkingi i zaoszczędzają czas i nerwy - wyjaśnia Adam Jarosz, przewodniczący Rady Okręgu Staromiejskie.

Mimo weekendowych ograniczeń, w sezonie wakacyjnym, kiedy ruch na starym mieście jest największy, w tygodniu zdarza się, że starówka jest komunikacyjnie sparaliżowana. - Najbardziej newralgicznymi są ulice: Rabiańska, Piekary, Łazienna i Kopernika. Kierowcy nie wiedzą, że przez remontu Bulwaru Filadelfijskiego, tak naprawdę jest to wjazd w ślepą uliczkę. Stąd regularnie tworzą się tam korki. To uciążliwe dla turystów, którzy kluczą między samochodami, dla samych kierowców i oczywiście dla mieszkańców - zwraca uwagę Jarosz.

Propozycja rady okręgu obejmuje sierpień i nie ma planów, by takie rozwiązanie wprowadzić po wakacjach. Członkowie rady zwracają uwagę, że ostatni miesiąc wakacji będzie tym bardziej tłoczny na toruńskiej starówce, bo odbędą się dwa duże festiwale.

- Chodzi nam o to, by to rozwiązanie było w wakacje, kiedy ruch turystyczny jest największy. Zbliżają się dwie duże imprezy, czyli Święto Wisły i Bella Skyway. W ostatnich latach, szczególnie przy okazji tego pierwszego, na starówce był "armagedon". Na pewno można tego uniknąć, gdyby wraz z promocją wydarzeń, była szeroka informacja, gdzie można zostawić samochody na parkingach buforowych - mówi Adam Jarosz.

Przewodniczący Rady Okręgu Staromiejskie podkreśla, że sytuację na starym mieście poprawiłaby lepsza komunikacja miasta z gośćmi: - Cały czas apelujemy, żeby przyjezdni byli szeroko informowani o tym, gdzie znajdują się parkingi wokół starówki. Alternatywne parkingi są np. przy Arenie Toruń, za chwilę ruszą park and ride. Nawet gdyby skorzystała z nich 1/3 odwiedzających Toruń, to już by znacząco odciążyło ruch na starówce.

Toruń. "Starówka w ręce mieszkańcow"

Do listu mieszkańców starówki odnieśli się także członkowie Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy zajmują się m.in. problematyką wykluczenia transportowego czy zachęcaniem do korzystania z komunikacji publicznej. Stowarzyszenie w mediach społecznościowych poparło inicjatywę Rady Okręgu, by rozszerzyć weekendowe ograniczenia.

- Uważamy, że obszar Zespołu Staromiejskiego powinien zostać uwolniony od uciążliwego ruchu samochodów osobowych i „przekazany we władanie” mieszkańcom i turystom - napisali w mediach społecznościowych.

Jednocześnie, członkowie Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej zwracają uwagę, że dobrym pomysłem byłoby promowanie turystyki opartej o transport publiczny: - Stacja kolejowa Toruń Miasto, dworzec autobusowy w Toruniu oraz węzły komunikacji miejskiej w bezpośrednim otoczeniu Zespołu Staromiejskiego są naturalną, niedrogą i niskoemisyjną alternatywą i jako takie powinny być promowane przez organizacje turystyczne, MZD, WGK i inne jednostki.

Polecamy

Toruń. Miasto może się zgodzić ze społecznikami

Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta przyznaje, że urzędnicy skłaniają się ku propozycji Rady Okręgu Staromiejskie.

- Widzimy, że zamknięcie starówki dla pojazdów w weekendy przyniosło dobre efekty, zarówno dla turystów jak i mieszkańców. Z dużym prawdopodobieństwem przychylimy się do tej propozycji, bo zwłaszcza przy dużym ruchu pieszym jest to dobre rozwiązanie - mówi Aleksandra Iżycka. Nad zmianami ma pochylić się także Miejski Zarząd Dróg, do którego społecznicy skierowali apel.

Nad organizacją parkingów buforowych i skomunikowaniem ich ze starym miastem pracują także organizatorzy tegorocznego Bella Skyway Festival. Szczegóły mają być znane na dniach. Co z Festiwalem Wisły? Jego dyrektor, Marcin Karasiński, zwraca uwagę, że festiwal w tym roku odbędzie się już drugi raz w przystani Toruń, co spowoduje, że ruch samochodów ominie starówkę.

- Organizujemy parking dla naszych wystawców przy przystani Toruń, żeby nie musieli parkować w przestrzeni dostępnej dla turystów. Będą tu mieli zapewnione miejsca, z których będą mogli skorzystać - wyjaśnia Marcin Karasiński.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska