Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypiłeś za dużo? Twoje zdrowie może być w niebezpieczeństwie! Jak promile wpływają na organizm?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Z mniejszą lub większą regularnością pojawiają się doniesienia o kolejnych wypadkach spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu. Słyszymy o określonym stężeniu (promilach) trunków we krwi, jednak rzadko kiedy wiemy, co dokładnie to oznacza. Jak jednak określony poziom promili wpływa na nasze zdrowie? SPRAWDŹ W DALSZEJ CZĘŚCI GALERII! >>>>>
Z mniejszą lub większą regularnością pojawiają się doniesienia o kolejnych wypadkach spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu. Słyszymy o określonym stężeniu (promilach) trunków we krwi, jednak rzadko kiedy wiemy, co dokładnie to oznacza. Jak jednak określony poziom promili wpływa na nasze zdrowie? SPRAWDŹ W DALSZEJ CZĘŚCI GALERII! >>>>>Pixabay
Z mniejszą lub większą regularnością pojawiają się doniesienia o kolejnych wypadkach spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu. Słyszymy o określonym stężeniu (promilach) trunków we krwi, jednak rzadko kiedy wiemy, co dokładnie to oznacza. Jak jednak określony poziom promili wpływa na nasze zdrowie?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Wchłanianie alkoholu

Z zasady działanie alkoholu jest niezwykle szybkie i już jego niewielkie ilości dostają się do organizmu, jak jeszcze znajdzie się on w jamie ustnej. Jednakże dopiero nieco później następuje przyśpieszenie wchłaniania alkoholu. Szacuje się, że około jednej czwartej jego ilości przenika do organizmu w żołądku. Z kolei około 75% przedostaje się w jelitach. Co więcej, tempo wchłaniania jest szybsze, jeśli pijemy alkohol na czczo.

Polecamy

Kiedy mamy najwięcej alkoholu we krwi?

Maksymalne stężenie alkoholu we krwi mamy mniej więcej po godzinie, półtorej od momentu jego spożycia. Wyrównanie stężenia we krwi następuje po około dwóch godzinach. Dopiero potem dochodzi do sukcesywnego obniżania jego poziomu.

Jak przebiega opróżnianie organizmu z alkoholu?

Za pozbywanie się alkoholu z organizmu odpowiada wątroba. Co ważne, tempo to jest stałe. U kobiet wątroba usuwa 8 g alkoholu na godzinę, a u mężczyzn 10 g alkoholu na godzinę. To, ile trzeba usunąć, zależy już od rodzaju oraz ilości wypitego alkoholu. Z kolei stężenie alkoholu jest również pochodną płci oraz wagi osoby pijącej.

Polecamy

Czym jest upojenie alkoholem?

Stan upojenia alkoholowego to stan, w którym alkohol etylowy działa w specyficzny sposób na mózg oraz organy wewnętrzne. Przede wszystkim doprowadza on do upośledzenia praktycznie wszystkich czynności psychicznych, jednocześnie potęgując chęć podejmowania się zachowań sprzecznych z normami społecznymi.

Polecamy

Promile alkoholu a stan organizmu

Od tego, ile mamy alkoholu we krwi, zależy to, jak nasz organizm będzie reagować. W galerii przygotowaliśmy wyjaśnienie, jak zmienia się wpływ trunków w zależności od stężenia alkoholu we krwi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska