Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz te objawy? To może być rak krtani! 5 znaków ostrzegawczych choroby

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Kaszel, chrypka oraz charakterystyczny świst to objawy chorobowe, które zazwyczaj kojarzymy ze zwykłym przeziębieniem. Jednak nie powinniśmy z miejsca zakładać, że są to objawy, które należy zignorować. Jeśli kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas, a dodatkowo dochodzi do zmiany barwy głosu, powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza. Dlaczego? To może być rak krtani. Jeśli więc szybko zwrócimy uwagę na objawy, możemy uratować zarówno głos, jak i przede wszystkim życie!Nie ma wątpliwości, że rak krtani jest wyjątkowo złośliwym typem nowotworu. Atakuje on nabłonek krtani. Co więcej, jest to najczęstszy nowotwór złośliwy, jaki dotyka narządy głowy i szyi.
Kaszel, chrypka oraz charakterystyczny świst to objawy chorobowe, które zazwyczaj kojarzymy ze zwykłym przeziębieniem. Jednak nie powinniśmy z miejsca zakładać, że są to objawy, które należy zignorować. Jeśli kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas, a dodatkowo dochodzi do zmiany barwy głosu, powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza. Dlaczego? To może być rak krtani. Jeśli więc szybko zwrócimy uwagę na objawy, możemy uratować zarówno głos, jak i przede wszystkim życie!Nie ma wątpliwości, że rak krtani jest wyjątkowo złośliwym typem nowotworu. Atakuje on nabłonek krtani. Co więcej, jest to najczęstszy nowotwór złośliwy, jaki dotyka narządy głowy i szyi. Pixabay
Kaszel, chrypka oraz charakterystyczny świst to objawy chorobowe, które zazwyczaj kojarzymy ze zwykłym przeziębieniem. Jednak nie powinniśmy z miejsca zakładać, że są to objawy, które należy zignorować. Jeśli kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas, a dodatkowo dochodzi do zmiany barwy głosu, powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza. Dlaczego? To może być rak krtani. Jeśli więc szybko zwrócimy uwagę na te objawy, możemy uratować zarówno głos, jak i przede wszystkim życie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Nie ma wątpliwości, że rak krtani jest wyjątkowo złośliwym typem nowotworu. Atakuje on nabłonek krtani. Co więcej, jest to najczęstszy nowotwór złośliwy, jaki dotyka narządy głowy i szyi.

Polecamy

Rak krtani - kiedy zazwyczaj atakuje?

Należy przede wszystkim zaznaczyć, kto należy do szczególnej grupy ryzyka. Zazwyczaj rak krtani atakuje pomiędzy 45. a 70. rokiem życia. Z zasady częściej ofiarami choroby są mężczyźni. Atakuje on ich nawet dziesięciokrotnie częściej niż kobiety. Wzrost zachorowania dotyczy w szczególności palaczy — nałogowe palenie tytoniu znacząco może przyczynić się do zachorowania. Podobnie jest z osobami mającymi przewlekłe zapalenie krtani. Osoby te, podobnie jak po wszelkiego rodzaju oparzeniach i urazach krtani powinny zachować szczególną ostrożność. Oprócz papierosów niebezpieczne jest nadużywanie alkoholu, a także obcowanie z uranem, azbestem czy chromem.

1. Chrypka

Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Jest to niezbędne zwłaszcza gdy nie ma miejsce infekcja. Chrypka związana z rakiem krtani może przejść w tzw. bezgłos.

2. Kaszel

Jeśli borykamy się z długotrwałym, meczącym i suchym kaszlem, powinniśmy udać się do lekarza. To nie musi być rak krtani, jednak stan ten nie jest naturalny i warto jak najszybciej sobie z nim poradzić.

Polecamy

3. Świst krtaniowy przy nowotworze krtani

Charakterystyczny świst jest objawem sugerującym tzw. zwężenie światła głośni, czyli zaciśnięcie się strun głosowych. Czym jest świst? Jest to szorstki dźwięk, jaki wytwarzają turbulencje powietrza oddechowego, które przeciska się przez zwężone światło tchawicy lub krtani.

4. Uczucie ciała obcego

Niepokojące uczucie występuje zarówno po wypiciu napoju, jak i po spożyciu pokarmu. Stanowi temu często towarzyszy zachłystywanie się.

5. Rak krtani a problemy z przełykaniem

Wszelkiego rodzaju zaburzenia przełykania oraz ból, zwłaszcza długotrwałe, powinny zwrócić naszą baczną uwagę. Mogą one być spowodowane różnego rodzaju upośledzeniem czynności tej okolicy, w której krzyżuje się droga oddechowa z pokarmową. Ten nieprawidłowy objaw sprawia, że koniecznie powinniśmy przeprowadzić bardziej specjalistyczne badania.

Polecamy

Zaawansowane stadium choroby - jakie objawy ma rak krtani?

Warto wspomnieć również o charakterystycznych objawach, które pojawiają się w dalszych etapach rozwoju raka krtani. Przede wszystkim są to problemy z oddychaniem, czyli duszności. Powodują one konieczność wzmożenia czynności oddechowej tak, aby móc zachować pełną sprawność organizmu. Wymienić należy również szczękościsk, który oznacza naciekanie głębszych warstw gardła.

Wiele poważnych schorzeń w początkowych etapach rozwoju nie wydaje się tak niebezpieczna. Jednak nawet mało charakterystyczne objawy powinny nas zaalarmować, że coś się dzieje z naszym organizmem. Rak krtani należy do grona tych nowotworów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jest to związane w szczególności z tym, że pierwsze jego symptomy nie wydają się zbyt poważne, a nawet przeciągające się ich występowanie jest przez nas bagatelizowane. Co powinniśmy potraktować szczególnie poważnie?

Rak krtani. Ten nowotwór częściej dotyka mężczyzn. Nie przeg...

Badania na raka krtani - jakie wykonać?

Jeśli mamy podejrzenie raka krtani lub też po prostu obserwujemy u siebie niepokojące, dłużej utrzymujące się objawy, powinniśmy rozważyć badanie lekarskie przy pomocy wziernika z kamerką. Umożliwi to realną ocenę stanu górnych dróg oddechowych. Na to zresztą powinien wskazać lekarz. Dlatego też w każdym przypadku konieczne jest udanie się do specjalisty, który zleci szereg badań, w tym również tomografię komputerową szyi z oceną wyjściowego guza, a także stan węzłów chłonnych szyi. Przy potwierdzeniu pojawienia się guza dokonuje się mikroskopowego badania wycinka guza, co umożliwia postawienie ostatecznej diagnozy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska