Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tego nie jedz na śniadanie. Tych potraw powinniśmy unikać na rozpoczęcie dnia

redmf
Czy powinno się wychodzić z domu bez śniadania? Absolutnie nie. Często mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. I jest w tym sporo racji. Warto jednak zwracać uwagę na to co się je na początek dnia. Warto pamiętać, że rano dostarczamy organizmowi energię niezbędną do efektywnego rozpoczęcia dnia. Czego zatem powinniśmy unikać?>>>>>>CZYTAJ DALEJ
Czy powinno się wychodzić z domu bez śniadania? Absolutnie nie. Często mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. I jest w tym sporo racji. Warto jednak zwracać uwagę na to co się je na początek dnia. Warto pamiętać, że rano dostarczamy organizmowi energię niezbędną do efektywnego rozpoczęcia dnia. Czego zatem powinniśmy unikać?>>>>>>CZYTAJ DALEJ
Czy powinno się wychodzić z domu bez śniadania? Absolutnie nie. Często mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. I jest w tym sporo racji. Warto jednak zwracać uwagę na to co się je na początek dnia. Warto pamiętać, że rano dostarczamy organizmowi energię niezbędną do efektywnego rozpoczęcia dnia. Czego zatem powinniśmy unikać?

Człowiek powinien dążyć do tego, by sposób jego odżywiania był zdrowy i przynosił korzyści dla organizmu. Podstawowa zasadą jest nieobjadanie się. Dotyczy to również śniadań. Zgonie z zasadami zdrowego żywienia każdego dnia powinniśmy spożywać 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Ważne, by pomiędzy posiłkami nie podjadać. Taki rozkład posiłków ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz poziomu cukru we krwi.

Mniej cukru znaczy zdrowiej

Wiele przeprowadzonych badań naukowych pokazuje, że osoby, które regularnie spożywają śniadanie, mają niższy poziom glukozy we krwi, rzadziej chorują na cukrzycę, nadciśnienie i choroby serca.
Ponadto chudną szybciej i trwalej niż osoby pomijające śniadanie. Pomijanie śniadania przekłada się też na podwyższanie poziomu cholesterolu ogółem, "złego" cholesterolu LDL i nieprawidłową wrażliwość na insulinę po posiłku. Najczęściej zaleca się jedzenie śniadania do dwóch godzin po przebudzeniu.
Dokonywanie właściwych wyborów śniadaniowych pomaga przygotować się na produktywny i pełen energii dzień. Z drugiej strony, dokonywanie niewłaściwych wyborów śniadaniowych może oznaczać, że ostatecznie poczujesz się ociężały i nie będziesz miał sił, aby być produktywny.
Niektóre śniadania mogą dać nam natychmiastowy zastrzyk energii i sprawić, że poczujemy się, jakbyśmy mogli rzucić się w wir wydarzeń, ale ten przypływ energii jest krótkotrwały. W końcu stajemy się spragnieni kolejnego uderzenia kalorycznego i tak trwa błędne koło.

Polecamy

Śniadanie jest ważne

Podczas snu metabolizm naszego organizmu spowalnia. Z reguły rano po przebudzeniu zaczynamy czuć głód. Dlatego ważne jest, aby rozpocząć nowy dzień posiłkiem, który dostarczy organizmowi energii i niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania.
Wiele badan przeprowadzonych przez naukowców na całym świecie pokazuje, że spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny. U osób, które codziennie spożywają śniadania spada ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 i otyłości czytamy na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
Ważne jest, by po zjedzeniu pełnowartościowego śniadania przestrzegać pór spożywania kolejnych posiłków. Najlepiej jakby były spożywane co 3 godziny. Między posiłkami nie powinno się podjadać. Przyzwyczajenie organizmu do takiego sposoby odżywiania powoduje między innymi utrzymanie odpowiedniej masy ciała oraz nieprzybieranie na wadze a nawet ułatwienie pozbywania się zbędnych kilogramów.
Istnieją dowody na to, iż omijając śniadania, spożywamy kolejne posiłki większe, kompensując sobie stratę kalorii z ominiętego posiłku. W ten sposób w mniejszej liczbie posiłków spożywamy tyle samo kalorii. Biorąc pod uwagę jednak zasady zdrowego żywienia i zalecenie, aby w zdrowej diecie spożywać posiłki częściej, a mniejsze objętościowo, spożywanie śniadania wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla zachowania zdrowia.

Polecamy

Co jeść śniadanie?

Nie tylko śniadania, ale cały nasz sposób odżywiania powinien być dobry jakościowo. Najlepiej, aby śniadanie składało się z produktów zbożowych pełnoziarnistych, m.in. pieczywa (razowego, graham), płatków zbożowych (owsiane, żytnie, gryczane, jaglane), musli, otrębów. Produkty te są źródłem błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości oraz węglowodanów złożonych, które są trawione i wchłaniane do krwi powoli, a tym samym stopniowo dostarczają energii organizmowi. Dzięki temu nie dochodzi do nagłych wahań poziomu glukozy (cukru) we krwi, jak ma to miejsce w przypadków spożycia węglowodanów prostych (inaczej cukrów prostych).

Do produktów zbożowych dobrym dodatkiem są produkty mleczne (mleko, jogurt, kefir, maślanka, ser żółty, twaróg), produkty białkowe (wędliny – najlepiej upieczone samodzielnie, pasty z roślin strączkowych lub jajka) i koniecznie duża ilość warzyw lub/i owoców. Warto przy tym dodać, że połączenie w jednym posiłku produktów zbożowych i mlecznych (czyli np. płatki owsiane z jogurtem) sprzyja lepszemu wykorzystaniu przez organizm białka znajdującego się w zbożach.

Zobacz czego nie jeść na śniadanie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska