MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Prezydent Gulewski zapowiada radykalne zmiany w sprawie Wrzosowiska i Winnicy

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Mieszkańcy, którzy sprzeciwiali się lansowanym przez poprzednie władze miasta planom zagospodarowania Wrzosowiska, byli częstymi gośćmi w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która teraz ma się zająć przygotowaniem nowego planu zagospodarowania Wrzosowiska
Mieszkańcy, którzy sprzeciwiali się lansowanym przez poprzednie władze miasta planom zagospodarowania Wrzosowiska, byli częstymi gośćmi w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która teraz ma się zająć przygotowaniem nowego planu zagospodarowania Wrzosowiska Szymon Spandowski
Grunty, o które walczyli obrońcy toruńskiego Wrzosowiska nie zostaną sprzedane. Co więcej, we wrześniu Rada Miasta ma otrzymać projekt uchwały o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wrzosowisko, złożone z łąki i lasu, ma być zielone.

Konflikty z mieszkańcami różnych części Torunia o pozyskiwanie pod inwestycje terenów biologicznie czynnych, kosztowały Michała Zaleskiego prezydenturę. Jednym z największych była wieloletnia batalia o Wrzosowisko, czyli tereny między ul. Ugory, Storczykową oraz Fortem VI. Mieszkańcy zarzucali władzy m.in. butę i arogancję, z drugiej strony padały zaś odbijające się szerokim echem sformułowania o ruskich samosiejkach, czy też papierze, którego szkoda było marnować na składane przez mieszkańców petycje. Wygląda na to, że przedmiot tego sporu lada moment przestanie istnieć.

Polecamy

- Moje intencje wyraziłem już kilka miesięcy temu podczas kampanii wyborczej. Teren ten trzeba ujednolicić, aby stanowił integralną całość z kompleksem leśnym. W tym kierunku będziemy zmierzać - oświadczył prezydent Paweł Gulewski. - Rozmawialiśmy już o tym z panią dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i ustaliliśmy harmonogram działań. Przygotujemy zmianę miejscowego planu zagospodarowania, którą we wrześniu przedstawimy Radzie Miasta Torunia. Poleciłem również, aby do czasu zmiany planu teren ten nie był przedmiotem sprzedaży. Planistycznie, funkcjonalnie i finansowo pogodziliśmy się już z tym, że teren ten nie będzie pełnił jakiejkolwiek innej funkcji poza zielenią.

Dlaczego dopiero we wrześniu?

Nowy prezydent Torunia tłumaczy to napiętym harmonogramem, zbliżającym się sezonem urlopowym, a także planami operatora działającego przy ul. św. Jana Bosko Środowiskowego Domu Samopomocy dotyczących nieznacznej rozbudowy ośrodka. Zanim MPU przystąpi do zmiany planu zagospodarowania, urzędnicy chcą poznać zamiary gospodarzy ŚDS.

Co ze szkołą salezjanów?

Zmiana zagospodarowania spornych terenów oznacza również, że miasto zajmie się remontem boiska, a także utrzymaniem czystości na Wrzosowisku. Do tej pory wszystkim tym zajmowali się mieszkańcy. Poza tym również nowe władze miasta wycofały się z budzącego wielkie emocje pomysłu poprzedników dotyczącego budowy drogi na przedłużeniu ul. Wiśniowieckiego. Jak zaznaczył prezydent Gulewski, zmiany dotyczą terenów należących do miasta, zatem nie wpłyną na salezjanów, którzy zamierzają rozbudować znajdującą się na obrzeżach Wrzosowiska szkołę.

Co dalej z Winnicą?

Gulewski zapowiedział również zmianę w zagospodarowaniu Winnicy, a konkretnie jej części położonej na zachód od mostu gen. Zawackiej. Tu, zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania i koncepcją poprzednich władz, pod młotek miało pójść pięć hektarów przeznaczonych na intensywną zabudowę mieszkaniową. Winnica jednak już teraz jest bardzo intensywnie zabudowana, co rodzi wiele problemów. Urząd Miasta zamierza zorganizować nowe konsultacje społeczne, których punktem wyjścia nie będzie mieszkaniówka.

- Do tego czasu nie wydarzy się tam nic, co mogłoby spowodować niepokój tych, którym leży na sercu ta część miasta - zapewnił Paweł Gulewski. - Szukamy innych terenów pod inwestycje deweloperskie, ale w miejscach, które nie będą kontrowersyjne.

Ciekawe jak w tej nowej sytuacji odnajdzie się dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej? Podczas sporu o Wrzosowisko Anna Stasiak wielokrotnie dolewała oliwy do ognia. Aktywiści z Wrzosów zarzucali jej manipulacje. Jeszcze w marcu tego roku, na sesji Rady Miasta, podczas której została przyjęta uchwała w sprawie utworzenia na Wrzosach parku naturalnego, szefowa MPU przekonywała:

- Ja nie chcę, żeby mówiono o mnie, że jestem przeciwko ochronie przyrody, bo mówię to za każdym razem, że kocham drzewa i zieleń, ale nie zgadzam się z tym, że wszystko trzeba chronić kosztem innych możliwych użytkowników tego terenu.

Wystąpienia pogratulował Annie Stasiak przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski. W kwietniu odbyły się wybory. Ci i inni użytkownicy tego terenu podziękowali prezydentowi Zaleskiemu i jego ekipie. Równo dwa miesiące po tamtej sesji został zaprzysiężony Paweł Gulewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska