Toruń. Sekrety kamienicy pod kogutem. "Tu mieszkała elita" - mówią konserwatorzy

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Efekty prac konserwatorskich prezentuje Krzysztof Oleksiak, ich wykonawca w kamienicy u zbiegu ulic Piastowskiej i Jagiellończyka.
Efekty prac konserwatorskich prezentuje Krzysztof Oleksiak, ich wykonawca w kamienicy u zbiegu ulic Piastowskiej i Jagiellończyka. Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
Skarby, które spod warstw tynków wydobyli konserwatorzy w kamienicy u zbiegu ulic Piastowskiej i Jagiellończyka, zaskoczyły ich samych. Efekty ich prac już zachwycają: blask odzyskały sztukaterie, polichromie, witraże. - Na uwagę zasługują marmoryzacje i stiuki. Jedyne takie, które spotkałem w Toruniu - podkreśla Krzysztof Oleksiak.

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

Remont tej zabytkowej kamienicy na dawnym Wilhelmstadt przekroczył już półmetek. Podziwiać można odnowioną elewację zabytku z przełomu XIX i XX wieku od strony ulicy Jagiellończyka, ale i wnętrza klatek schodowych. Teraz przed wykonawcami remont elewacji od strony ulicy Piastowskiej — frontowej. To od tej strony do domu wchodzili właściciele mieszkań. Drugie wejście było dla służby i gości.

Polecamy

Przypomnijmy, że kosztowne (ok. 3 mln zł) przedsięwzięcie w tej przejętej dwa lata temu przez miasto kamienicy możliwe jest dzięki Gminnemu Programu Rewitalizacji w Toruniu. Zadanie jest dofinansowane z UE i budżetu państwa w 85 procentach. -Z efektów prac i ich zaawansowania jesteśmy bardzo zadowoleni — podkreśla Monika Mikulska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Dlaczego nazywamy zabytek "kamienicą pod kogutem"? Okazało się bowiem, że to jego rzeźba, a nie orła (jak wielu myślało) wieńczy fasadę od strony ul. Jagiellończyka. Już można podziwiać każdy odrestaurowany jego szczegół. Ptak ten, zgodnie z tradycją i symboliką, czuwać miał nad spokojem domu i ostrzegać przed zagrożeniami takimi jak pożary, pioruny, gradobicie etc.

Skarby, które odkryli konserwatorzy, zachwycają! Techniki dekoracyjne świadczą o zamożności i elegancji

Za prace konserwatorskie odpowiada Krzysztof Oleksiak. Nawet dla tak doświadczonego w swoim rzemiośle fachowca to, co odkrył w kamienicy wraz ze swoją ekipą, było zaskoczeniem. Tym bardziej że o pewnych elementach w dokumentacji przygotowanej przed restauracją zabytku mowy nie było.

- Nie ma wątpliwości, że Wilhelmastrasse (obecna ulica Piastowska) projektowana była jako aleja dla elity mieszkańców. W opisywanej kamienicy świadczy o tym szereg elementów, w tym zastosowane techniki dekoracyjne: kosztowne, pracochłonne, ale i będące wyrazem prawdziwej elegancji w XIX wieku. Przykładem marmoryzacje i stiuki na klatce schodowej - jedyne takie w Toruniu. Ja przynajmniej podobnych w mieście dotąd nie spotkałem. W Europie wykonane w tej technice dekoracje zdobią pałace - podkreśla Krzysztof Oleksiak.

Polecamy

Elewację zdobią dekoracje florystyczne. Pierwotnie zakładano, że to "zwykłe" sztukaterie. Okazało się jednak, że każdy fragment takiej ozdoby ręcznie wykonany został z piaskowca. To, rzecz jasna, było zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Podobnie rzecz się ma ze wspomnianym kogutem. To pięknie wykonana rzeźba z piaskowca, z realistycznie oddanym każdym piórem. Teraz to widać!

Skarbów na zewnątrz i wewnątrz zabytku konserwatorzy odkryli więcej. Ot, choćby złocenia na sklepieniach w klatce schodowej. Część odsłonili tylko fragmentarycznie, by inwestorowi ukazać kryjące się tutaj piękno. Jeśli znajdzie się rozwiązanie finansowe, restaurację tych skarbów można kontynuować — Krzysztof Oleksiak jest gotowy.

Wcześniej po odrestaurowanych wnętrzach zabytku oprowadził "Nowości" Tomasz Oleksiak, syn Krzysztofa Oleksiaka — podwykonawcy odpowiedzialny za prace konserwatorskie. Nie tylko opowiedział nam o dziejach kamienicy, w której pierwotnie lokowani byli najwyżsi rangą wojskowi z pobliskiego garnizonu (na każdym piętrze było tylko jedno, 8-pokojowe mieszkanie), ale i pokazał odkryte i odrestaurowane skarby. To piękne witraże, sztukaterie i polichromie. Część dopiero teraz, podczas remontu, odsłonięto po latach ich "zimowania" pod warstwami farb i tynków. Część natomiast — to w przypadku witraży, chociażby — przez dekady blakła i niszczała. Teraz nabrała kolorów i blasku.

Krzysztof Oleksiak podkreśla też wielką rolę Wiktorii Magnuckiej, konserwatora dzieł sztuki, dzięki której wiedzy i umiejętnościom została wykonana rekonstrukcja stiuków, inskrypcji i polichromii na klatce schodowej przy ul. Piastowskiej. Wykonała tytaniczną pracę w trudnych warunkach ogólnego remontu.

Ważne zmiany dla współczesnych lokatorów. Będzie nie tylko piękniej, ale i wygodniej mieszkać!

Co wchodzi w skład całej inwestycji, której głównym wykonawcą jest firma BUD-POL? To nie tylko wyczekiwany od lat remont elewacji kamienicy, ale i remont dachu i docieplenia oraz wymiana całej stolarki (okiennej i drzwiowej) w częściach wspólnych. Zakres remontu obejmuje również: remont klatek schodowych, utwardzenie nawierzchni, remont muru (w podwórzu), wymianę instalacji sanitarno-deszczowej oraz instalacji elektrycznej w częściach wspólnych, założenie uziemienia i wyłącznika pożarowego oraz wymianę instalacji domofonowej i teletechnicznej.

Polecamy

- Już za sprawą miasta w kamienicy następuje zmiana sposobu ogrzewania i są nowe instalacje gazowe. Kosztem kolejnych 300 tysięcy złotych natomiast wymieniana jest stolarka okienna. Dodam, że w kamienicy znajduje 15 mieszkań i lokal użytkowy. Oczywiście, wszystkie prace remontowe są wykonywane po uzgodnieniach z miejskim konserwatorem zabytków — zaznacza dyrektor Monika Mikulska z ZGM.

WARTO WIEDZIEĆ:

*Wilhelmstadt, czyli Przedmieścia Świętej Katarzyny – to dzielnica miasta powstałej pod koniec XIX i na początku XX wieku. Przeznaczona była dla najzamożniejszych mieszkańców. Wilhelmstrasse natomiast to dawna nazwa obecnej ulicy Piastowskiej.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie