Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Sekrety kamienicy pod kogutem. "Tu mieszkała elita" - mówią konserwatorzy

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Efekty prac konserwatorskich prezentuje Krzysztof Oleksiak, ich wykonawca w kamienicy u zbiegu ulic Piastowskiej i Jagiellończyka.
Efekty prac konserwatorskich prezentuje Krzysztof Oleksiak, ich wykonawca w kamienicy u zbiegu ulic Piastowskiej i Jagiellończyka. Grzegorz Olkowski
Skarby, które spod warstw tynków wydobyli konserwatorzy w kamienicy u zbiegu ulic Piastowskiej i Jagiellończyka, zaskoczyły ich samych. Efekty ich prac już zachwycają: blask odzyskały sztukaterie, polichromie, witraże. - Na uwagę zasługują marmoryzacje i stiuki. Jedyne takie, które spotkałem w Toruniu - podkreśla Krzysztof Oleksiak.

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

od 16 lat

Remont tej zabytkowej kamienicy na dawnym Wilhelmstadt przekroczył już półmetek. Podziwiać można odnowioną elewację zabytku z przełomu XIX i XX wieku od strony ulicy Jagiellończyka, ale i wnętrza klatek schodowych. Teraz przed wykonawcami remont elewacji od strony ulicy Piastowskiej — frontowej. To od tej strony do domu wchodzili właściciele mieszkań. Drugie wejście było dla służby i gości.

Polecamy

Przypomnijmy, że kosztowne (ok. 3 mln zł) przedsięwzięcie w tej przejętej dwa lata temu przez miasto kamienicy możliwe jest dzięki Gminnemu Programu Rewitalizacji w Toruniu. Zadanie jest dofinansowane z UE i budżetu państwa w 85 procentach. -Z efektów prac i ich zaawansowania jesteśmy bardzo zadowoleni — podkreśla Monika Mikulska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Dlaczego nazywamy zabytek "kamienicą pod kogutem"? Okazało się bowiem, że to jego rzeźba, a nie orła (jak wielu myślało) wieńczy fasadę od strony ul. Jagiellończyka. Już można podziwiać każdy odrestaurowany jego szczegół. Ptak ten, zgodnie z tradycją i symboliką, czuwać miał nad spokojem domu i ostrzegać przed zagrożeniami takimi jak pożary, pioruny, gradobicie etc.

Skarby, które odkryli konserwatorzy, zachwycają! Techniki dekoracyjne świadczą o zamożności i elegancji

Za prace konserwatorskie odpowiada Krzysztof Oleksiak. Nawet dla tak doświadczonego w swoim rzemiośle fachowca to, co odkrył w kamienicy wraz ze swoją ekipą, było zaskoczeniem. Tym bardziej że o pewnych elementach w dokumentacji przygotowanej przed restauracją zabytku mowy nie było.

- Nie ma wątpliwości, że Wilhelmastrasse (obecna ulica Piastowska) projektowana była jako aleja dla elity mieszkańców. W opisywanej kamienicy świadczy o tym szereg elementów, w tym zastosowane techniki dekoracyjne: kosztowne, pracochłonne, ale i będące wyrazem prawdziwej elegancji w XIX wieku. Przykładem marmoryzacje i stiuki na klatce schodowej - jedyne takie w Toruniu. Ja przynajmniej podobnych w mieście dotąd nie spotkałem. W Europie wykonane w tej technice dekoracje zdobią pałace - podkreśla Krzysztof Oleksiak.

Polecamy

Elewację zdobią dekoracje florystyczne. Pierwotnie zakładano, że to "zwykłe" sztukaterie. Okazało się jednak, że każdy fragment takiej ozdoby ręcznie wykonany został z piaskowca. To, rzecz jasna, było zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Podobnie rzecz się ma ze wspomnianym kogutem. To pięknie wykonana rzeźba z piaskowca, z realistycznie oddanym każdym piórem. Teraz to widać!

Skarbów na zewnątrz i wewnątrz zabytku konserwatorzy odkryli więcej. Ot, choćby złocenia na sklepieniach w klatce schodowej. Część odsłonili tylko fragmentarycznie, by inwestorowi ukazać kryjące się tutaj piękno. Jeśli znajdzie się rozwiązanie finansowe, restaurację tych skarbów można kontynuować — Krzysztof Oleksiak jest gotowy.

Wcześniej po odrestaurowanych wnętrzach zabytku oprowadził "Nowości" Tomasz Oleksiak, syn Krzysztofa Oleksiaka — podwykonawcy odpowiedzialny za prace konserwatorskie. Nie tylko opowiedział nam o dziejach kamienicy, w której pierwotnie lokowani byli najwyżsi rangą wojskowi z pobliskiego garnizonu (na każdym piętrze było tylko jedno, 8-pokojowe mieszkanie), ale i pokazał odkryte i odrestaurowane skarby. To piękne witraże, sztukaterie i polichromie. Część dopiero teraz, podczas remontu, odsłonięto po latach ich "zimowania" pod warstwami farb i tynków. Część natomiast — to w przypadku witraży, chociażby — przez dekady blakła i niszczała. Teraz nabrała kolorów i blasku.

Krzysztof Oleksiak podkreśla też wielką rolę Wiktorii Magnuckiej, konserwatora dzieł sztuki, dzięki której wiedzy i umiejętnościom została wykonana rekonstrukcja stiuków, inskrypcji i polichromii na klatce schodowej przy ul. Piastowskiej. Wykonała tytaniczną pracę w trudnych warunkach ogólnego remontu.

Ważne zmiany dla współczesnych lokatorów. Będzie nie tylko piękniej, ale i wygodniej mieszkać!

Co wchodzi w skład całej inwestycji, której głównym wykonawcą jest firma BUD-POL? To nie tylko wyczekiwany od lat remont elewacji kamienicy, ale i remont dachu i docieplenia oraz wymiana całej stolarki (okiennej i drzwiowej) w częściach wspólnych. Zakres remontu obejmuje również: remont klatek schodowych, utwardzenie nawierzchni, remont muru (w podwórzu), wymianę instalacji sanitarno-deszczowej oraz instalacji elektrycznej w częściach wspólnych, założenie uziemienia i wyłącznika pożarowego oraz wymianę instalacji domofonowej i teletechnicznej.

Polecamy

- Już za sprawą miasta w kamienicy następuje zmiana sposobu ogrzewania i są nowe instalacje gazowe. Kosztem kolejnych 300 tysięcy złotych natomiast wymieniana jest stolarka okienna. Dodam, że w kamienicy znajduje 15 mieszkań i lokal użytkowy. Oczywiście, wszystkie prace remontowe są wykonywane po uzgodnieniach z miejskim konserwatorem zabytków — zaznacza dyrektor Monika Mikulska z ZGM.

WARTO WIEDZIEĆ:

*Wilhelmstadt, czyli Przedmieścia Świętej Katarzyny – to dzielnica miasta powstałej pod koniec XIX i na początku XX wieku. Przeznaczona była dla najzamożniejszych mieszkańców. Wilhelmstrasse natomiast to dawna nazwa obecnej ulicy Piastowskiej.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska