Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta na każdy etap życia! Ekperci radzą, o co musisz zadbać mając tyle lat co obecnie

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Każdy etap naszego życia jest niezwykle istotny i wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi cechami. Często zapominamy o to, że zmienne są również potrzeby naszego organizmu w zakresie składników odżywczych, minerałów i witamin, które są dostarczane wraz z pożywieniem. Tymczasem jednak okazuje się, że w każdy etapie życia powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę i dostarczanie odpowiednich mikroelementów.
Każdy etap naszego życia jest niezwykle istotny i wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi cechami. Często zapominamy o to, że zmienne są również potrzeby naszego organizmu w zakresie składników odżywczych, minerałów i witamin, które są dostarczane wraz z pożywieniem. Tymczasem jednak okazuje się, że w każdy etapie życia powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę i dostarczanie odpowiednich mikroelementów. Pixabay
Każdy etap naszego życia jest niezwykle istotny i wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi cechami. Często zapominamy o to, że zmienne są również potrzeby naszego organizmu w zakresie składników odżywczych, minerałów i witamin, które są dostarczane wraz z pożywieniem. Tymczasem jednak okazuje się, że w każdy etapie życia powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę i dostarczanie odpowiednich mikroelementów.

Spis treści

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Ogólne zasady odżywiania

Praktycznie każdy, kto wykazuje, choć minimalne zainteresowanie żywieniem może wskazać pewne uniwersalne, ogólne zasady gwarantujące zdrowe odżywianie. Nie od dziś wiadomo, że podstawą są warzywa i owoce, a przetworzona żywność powinna być maksymalnie ograniczona. Oznacza to również, że powinniśmy wystrzegać się cukru, soli oraz tłuszczów trans. Istotne jest również umiarkowane jedzenie. Istotne jest również to, że wiele zmienia się w przypadku różnego rodzaju schorzeń, gdy musimy szczególnie zindywidualizować naszą dietę.

Jak wiek wpływa na wymagania organizmu?

Ogólne wymagania przy zdrowym żywieniu powinny być jednak uzupełnione o wyraźne wskazania związane z wiekiem. Te łączą się z indywidualną dietą np. spowodowaną schorzeniami. Jednak w każdym okresie życia nasze ciało ma szczególne potrzeby związane np. z określonymi minerałami, które budują nasze mięśnie i kości. Dlatego też w okresie dzieciństwa, gdy rośniemy, potrzebujemy składników odżywczych gwarantujących prawidłowy wzrost. Podobnie potrzebujemy innych witamin, gdy nasz organizm zaczyna się starzeć. Jak to wygląda więc dla poszczególnych etapów życia naszego, naszych dzieci i rodziców?

Polecamy

Co dla dziecka do lat dwóch?

W przypadku najmłodszych przedstawicieli ludzi można mówić o tym, że gdy tylko zakończy się karmienie piersią, powinniśmy zadbać o dostarczanie dziecku (oraz matce) pokarmów bogatych w żelazo oraz gwarantujących wyraźny zasób energii. Tu warto postawić na jajka, pełnotłusty nabiał oraz warzywa liściaste. Tu znakomicie sprawdzi się szpinak oraz brokuły. Masa energii wymaga stosowania pełnotłustego nabiału. Znakomitym pomysłem jest również przedstawienie dziecku podstawy zbilansowanej diety pełnej owoców i warzyw.

Dieta dla dzieci do wieku nastoletniego

Od mniej więcej drugiego roku życia przyśpiesza u dzieci okres wzrostu. Trwa on do wieku nastoletniego i w tym czasie powinniśmy zagwarantować pociechom jak najwięcej produktów bogatych m.in. w wapń oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Mowa tu m.in. o mleku i przetworach mlecznych oraz o wapniu pochodzącym z roślin. Znakomitym źródłem tego typu wapnia mogą być nasiona. Warto spożywać produkty półtłuste nabiałowe, a także owoce i warzywa będące źródłem żelaza.

Polecamy

Co powinni jeść nastolatkowie oraz młodzi dorośli?

Również na tym etapie warto zadbać o dostęp do żelaza. Istotne staje się również dostarczanie organizmowi białka, które znajduje się w chudym mięsie, roślinach strączkowych, a także w suszonych owocach. Znakomitym pomysłem jest postawienie na egzotyczne potrawy, które urozmaicą dietę nastolatka.

Dieta dla dwudziestolatków

Młodzi dorośli wraz z przekroczeniem dwudziestu lat zaczynają zmieniać dotychczasowy styl życia i częściej stawiają na imprezowanie. Wtedy też pojawia się więcej kofeiny, alkoholu i... stresu. W tym okresie problemem staje się niedobór witaminy B12. Warto zadbać o jej dostarczanie poprzez spożywanie ryb, nabiału, mięsa i jaj. Warto również postawić na drożdże i warzywa liściaste.

Masz trzydzieści lat? To powinieneś jeść!

Po skończeniu trzydziestego roku życia coraz większy nacisk powinniśmy stawiać na spożywanie produktów pełnoziarnistych, które wzbogacą naszą dietę o kwas foliowy. Ten przyda się w szczególności tym kobietom, które planują zajść w ciążę. W przypadku mężczyzn warto postawić na witaminy z grupy B, które umożliwiają zadbanie o utrzymanie właściwej wagi ciała. Powinniśmy przede wszystkim postawić na razowe pieczywo, a także inne produkty bogate w błonnik. Tu warto wskazać m.in. warzywa.

Polecamy

Pierwsza walka ze starzeniem się? Dieta dla czterdziestolatków

Choć do okresu starości jeszcze długa droga, już po ukończeniu czterdziestego roku życia możemy zaobserwować pierwsze oznaki nieuchronnego starzenia się. W związku z tym konieczne jest zadbanie o przeciwutleniacze tak, aby ochronić zarówno ciało, jak i skórę. Warto zadbać przede wszystkim o dostarczanie przeciwutleniaczy poprzez jedzenie owoców i warzyw. Znakomitym pomysłem jest oczyszczenie organizmu z resztek, co wpływa na poprawę metabolizmu. Okresowy post jest uznawany w tym przypadku za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań, które gwarantuje przedłużenie życia i poprawę zdrowia.

Postaw na tłuszcze nienasycone, gdy mija pięćdziesiątka!

Wraz z przekroczeniem pięćdziesiątki powinniśmy zwrócić uwagę na tłuszcze, które spożywamy. Choć jest to zalecane już wcześniej, w szczególności po skończeniu pięćdziesiątego roku życia powinniśmy spożywać tłuszcze nienasycone. Zamiast masła lepiej wybrać oliwę z oliwek, co pomoże w walce z cholesterolem, cukrzycą, nadwagą, a także i z chorobami serca. Na tym etapie ma to przede wszystkim działanie profilaktyczne. Dobrym pomysłem jest ograniczenie ilości spożywanego mięsa i postawienie na ryby oraz warzywa z oliwą z oliwek. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż należy spożywać tłuszcze nasycone. Tych po prostu powinno być mniej. Całkowite ich zlikwidowanie jest bowiem sprzeczne z ideą zbilansowanej diety.

Polecamy

Dużo białka już po sześćdziesiątce

Okres wczesnej starości to czas, gdy zaczynamy tracić masę mięśniową i apetyt. W takim przypadku warto postawić na spożywanie większej ilości białka zawartego np. w roślinach strączkowych. Ważne jest zadbanie również o różnorodność naszych posiłków.

Kiedy powinniśmy zadbać o posiłki z przyjaciółmi?

W przypadku osób po siedemdziesiątce możemy mówić o niezwykle wyraźnej utracie apetytu. Choć już wcześniej było to dość istotne, zwłaszcza na tym etapie życia powinniśmy dostarczać organizmowi wszelkiego rodzaju niezbędne składniki odżywcze. Eksperci zalecają również spożywanie posiłków w towarzystwie przyjaciół i bliskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska